Donanım

Alder Lake işlemcilerde AVX-512 takviyesi bir varmış bir yokmuş

Intel Alder Lake işlemci mimarisi son devirde firmanın geliştirdiği en savlı işlemcilere sahip olacak ve şimdiden heyecan yaratmış durumda. Melez çekirdek mimarisi yanında AMD muadillerine nazaran daha güzel performans sunuyor olması yeni devirde rekabetin nasıl olacağı konusunda herkesi merak içerisinde bıraktı. 

Alder Lake işlemcilerde AVX-512 var mı?

Gelişmiş vektör uzantıları olarak tanımlanan AVX-512 teknolojisi bilimsel simülasyonlar, finansal tahliller, yapay zeka (AI)/derin öğrenme, 3D modelleme ve tahlil, manzara ve ses/video sürece, kriptografi ve data sıkıştırma üzere iş yükleri ve kullanımlara yönelik performansı arttırıyor. 

AMD’nin de yeni jenerasyonlarda yer vererek avantaj sağlamak istediği AVX-512 teknolojisinin Intel Alder Lake işlemcilerin gündeme gelmeye başladığı birinci günlerde Intel tarafından destekleneceği tabir edilmişti. Sonrasında ise verimlilik çekirdeği barındırmayan yahut verimlilik çekirdeklerini kapatan sistemlerde kullanılacağı belirtilmişti. 

Artık ise Intel’in anakart üreticilerinin AVX-512 dayanağını büsbütün kapatmasını istediği bildiriliyor. Yani ne verimlilik çekirdeği kapalı ne de yalnızca performans odaklı olması artık AVX-512 için kâfi değil. Kimi Z690 anakartlarda AVX-512 dayanağını açan UEFI ayarlarının kaldırıldığı lisana getiriliyor. 

AVX-512 takviyesini kullanmak isteyenler için mod yazılımları şu an için alternatif lakin güvenlik konusunda zaafiyet doğurması mümkün. Ayrıyeten modların kaybolmaması için güncellemelerden de uzak durmak gerekiyor. Bu da öteki bir dezavantaj. Intel’in AVX-512 dayanağını yalnızca Alder Lake tabanlı Xeon işlemcilerde  bırakarak satış konusunda ıstırap yaşamamak istediği düşünülüyor. 
 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu