İnternet

AB polis teşkilatına yasa dışı toplanan 4 petabayt şahsî datayı silme buyruğu verildi

Avrupa Birliği’nin polis teşkilatı olan Europol‘e şimdiye kadar topladığı şahsî dataların büyük bir çoğunluğunu silmek zorunda bırakıldı. Avrupa Data Muhafaza Denetçisi(EDPS), yaptığı araştırmalar sonucunda yasa dışı olarak elde edildiğini belirttiği yaklaşık 4 petabayt büyüklüğündeki bilgilerin silinmesini istedi.

1 yıl müddet verildi

EDPS, Europol’ün organize hatalar ve terörle alakalı dataları toplaması gerekirken otaklık kurdukları polis teşkilatlarından bilinmeyen sayıda cezai soruşturmadan elde edilen bilgileri topladığını söyledi. Denetçi, toplanan bilgilerin 6 ay içerisinde kategorize edilerek yasal olarak elde tutulamayacak kısmının silinmesinin gerekliliğini vurgularken silinmesini istediği dataların son 6 yılda Europol tarafından toplanan ve kategorize edilmeyen datalar olduğunu açıkladı.

Kurum, Avrupa Polis Teşkilatı’na kategorize edilmemiş 6 aydan eski data kümelerini inceleyerek bir ceza soruşturmasıyla ilişkilendirilemeyecek tüm dataları kaldırması için bir yıl müddet tanıdı.

Ortaya çıkan bilgilere nazaran yaklaşık 4 petabayt büyüklüğünde olan bilgiler Europol tarafından incelenecek. Bahse ait açıklama yapan AB İçişleri Komiseri Ylva Johansson, Europol’ü savunarak: “Kolluk kuvvetlerinin kendilerine yasal olarak iletilen dataları tahlil etmek için araçlara, kaynaklara ve vakte muhtaçlığı var. Avrupa’da Europol, ulusal polis yetkililerini bu güçlü misyonla destekleyen platformdur.” sözlerinde bulundu.

Johansson ayrıyeten küçük ulusal polis teşkilatlarının Europol’ün uzmanlığından yararlanmadan büyük bilgileri anlamlandıramayacağını belirtirken data kapalılığı savunucuları bu durumu memnuniyetle karşıladı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu