Donanım

UltraRAM bellek dünyasında ihtilal yapmak istiyor

Bellek dünyasında devranı yapma maksadıyla yola çıkan projelerin ne yazık ki yaygın kullanıma sunulmaktan uzak kaldığını görüyoruz. Tekrar de araştırmacılar vazgeçmiyor. Artık de UltraRAM teknolojisi gündeme geldi. 

UltraRAM nedir?

Lancaster Üniversitesi araştırmacıları tarafından uzun yılların sonucunda geliştirilen UltraRAM teknolojisi, bellek dünyasında bir ihtilal yapmak hedefinde. Flash belleklerin kırılgan olmayan hali ile DRAM belleklerin verimlilik odaklı suratlarını bir ortaya getiriyor. 

Hem depolama hem de RAM olarak kullanılabilecek UltraRAM teknolojisi LED, lazer, kızıl ötesi algılayıcı üzere ışık tabanlı ve hacimli üretimi kolay bileşenleri temel alıyor. Bilgileri 1000 yıla kadar saklayabileceği ön görülen bellek yazma-silme dayanıklılığı açısından da flash belleklere nazaran 100-1000 kat ortasında daha uygun. Araştırmacılar bir sistemde 2TB UltraRAM kapasitesinin hem depolama hem de bellek için kâfi olacağını belirtiyor. 

UltraRAM gelecek açısından ihtilal üzere görünse de maliyet ve yaygın kullanım en kıymetli iki öge durumunda. Intel ve Micron tarafından geliştirilen, şimdilerde Optane bellek olarak bildiğimiz 3D XPoint bellek teknolojisi benzeri bir teknoloji barındırıyor. HP de bir periyot 3D XPoint ile rekabet edecek bir teknoloji geliştirmişti fakat ne yazık ki bunların hiç birisi yaygın kullanım alanı bulamadı. 
 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu