İnternet

Netflix’in ‘ta-dum’u üzere, artık Wikipedia’nın da kendine özel sesi var: “Tüm İnsanlığın Bilgisinin Sesi”

Bazen sesler, bir şirketi yahut rastgele bir şeyi tanımlamak için logolar kadar kıymetli olabilir. Netflix’in ‘ta-dum’ sesi ya da Apple’ın Mac’lerinde kullandığı başlangıç sesi bunlara örnek olarak gösterilebilir. Artık Wikipedia da kendine ilişkin ikonik bir sese sahip.

Tüm İnsanlığın Bilgisinin Sesi” olarak isimlendirilen bu ses, kitap sayfalarının dalgalanması, klavye tıklamaları ve sentezlenmiş tonlardan oluşuyor.

Wikipedia’ya uygun bir biçimde, dört saniyelik ses topluluk kaynaklı oluşturuldu. Wikimedia Vakfı, “görsel logoların bir seçenek olmadığı projeler” için bir sesli logo bulma müsabakasına mesken sahipliği yaptı. 3.000’den fazla gönderimden sonra, Thaddeus Osborne tarafından yaratılan kitap ve klavye seslerinin akabinde gelen sıcak, memnun notalar seçildi.

Bir Nükleer Bilim Adamı olan Osborne, kazanan sesin yaratıcısı olması nedeniyle için 2.500 dolar ödül alacak. Ayrıyeten Wikimedia, ses logosunun son halini almasına yardımcı olması için profesyonel bir kayıt stüdyosuna fiyatsız seyahat sağlayacak.

Vakıf, tamamlanmış sesi bu yılın Haziran ayına kadar kullanıma hazır hale getirmeyi amaçlıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu