BilimTeknoloji

Digiturk’e ‘bayilere pasif satış yasağı’ uyguladığı gerekçesiyle para cezası geliyor

Digiturk ve Digiturk’ün 48 bayisine yönelik Rekabet Kurumu tarafından açılan soruşturma kapsamında Digiturk’ün kelamlı savunması alındı. Online olarak düzenlenen toplantıda soruşturma heyeti temsilcisi, Digiturk’e idari para cezası uygulanması gerektiğini açıkladı. Şura, soruşturma hakkındaki kararını en geç 19 Ocak 2022’de açıklayacak.

Soruşturma Krea İçerik Hizmetleri ve Yapım AŞ’nin (yani Digiturk) 48 bayisi hakkında 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4 ve 6’ncı hususlarını ihlal ettikleri savına yönelik açılmıştı. 2018-2019 futbol dönemi devrinde Digiturk’ün 48 bayisiyle imzaladığı mukavelede bayilere pasif satış yasağı getirilmişti. Şura bu kontrat nedeniyle Digiturk’ün 4054 sayılı Kanun’un 4’üncü unsurunu ihlal ettiğini belirledi.

Soruşturma heyeti temsilcisi hususla ilgili olarak şunları söyledi:

“Söz konusu aksiyonların 2002/2 sayılı Dikey Mutabakatlara Ait Küme Muafiyeti Bildirisi kapsamında küme muafiyetinden yararlanamayacağı, ayrıyeten 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 5. hususunda sayılan şartları sağlamadığından, bu aksiyonlara ferdi muafiyet tanınmasının mümkün olmadığı, bu nedenle Krea İçerik Hizmetleri ve Yapım AŞ hakkında 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 16. unsuru ve Rekabeti Sınırlayıcı Muahede, Uyumlu Aksiyon ve Kararlar ile Hakim Durumun Berbata Kullanılması Halinde Verilecek Para Cezalarına Ait Yönetmelik uyarınca idari para cezası uygulanması gerektiği sonuç ve kanaatine ulaşılmıştır.”

Şirket avukatı Digiturk’ün bayilerine pasif satışı yasaklamadığını, satış yasağının olduğu kabul edilse dahi kişisel muafiyet koşullarını karşıladığını savundu. Bayi yetkililerin de savunması alındı. Soruşturma hakkındaki kesin karar en geç 19 Ocak 2022 tarihinde açıklanacak. Karar, daha erken alınması durumunda Rekabet Kurumunun internet sitesinden duyurulacak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu