İnternet

20 Yıldır Kaçak Yaşayan Mafya İşvereni, Google Haritalar’da Yakalandı!

Görünene nazaran Google Haritalar, yalnızca sizi gitmek istediğiniz yere götürecek yolu bulmak için değil, onlarca yıldır kaçak olan mafya işverenlerini bulmak için de kusursuz bir kaynak olabiliyor. Ceza almış bir katil ve berbat şöhretli İtalyan gangster olan 61 yaşındaki Gioacchino Gammino, 2002 yılında Roma’daki bir hapishaneden kaçtı. Oradan İspanya’ya gitti, kimliğini değiştirdi ve Galapagar’da birkaç Sicilya yemeği servis ettiği restoran Cocina de Manu‘da “şef Manuel” olarak yeni bir hayata başladı.

Sicilyalı Stidda mafyasının eski üyesi, yeni kimliğiyle neredeyse 20 yıl yakalanmaktan kurtuldu lakin sonunda polis tarafından bulunduğunda şaşkına döndü. Öğrenilene nazaran tutuklanması akabinde birinci sorularından biri “Beni nasıl buldunuz? 10 yıldır ailemi bile aramadım” oldu.

Sicilya polisi, Gammino’nun İspanya’da olduğundan şüpheleniyordu, lakin Google Haritalar’da onun tarifine uyan bir adamın görülmesi, geçtiğimiz yılın sonunda onu bulmalarına yardımcı oldu. Daha sonra, Gammino’nun Cocina de Manu Facebook sayfasında yayınlanan ve yakın vakitte nerede olduğunu doğrulayan fotoğraflarını buldular.

Palermo savcısı Francesco Lo Voi, tutuklamayla ilgili olarak The Guardian’a “olağan ki günlerimizi kaçakları bulmak için Google Haritalar’da dolaşarak geçirmiyoruz” dedi ve ekledi: “Bizi İspanya’ya götüren birçok eski ve uzun soruşturma vardı. Düzgün bir yoldaydık, Google Haritalar, araştırmalarımızı doğrulamaya yardımcı oldu.

Ömür uzunluğu mahpus cezası almış olan Gammino, 2002 yılında cezaevinde bir sinema çekilirken mahpustan kaçmıştı. Cinayetten ve Stidda mafyasının faaliyetleriyle ilgili bir dizi diğer hatadan da aranıyordu.

Eski mafya üyesi şu anda İspanya’da polis tarafından gözaltında tutulurken, İspanyol ve İtalyan polisi onun Şubat ayı sonunda İtalya’ya iade edileceğini düşünüyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu