İnternet

Alexa’nın Küçük Bir Çocuğa Yaptığı Teklif, Büyük Bir Felakete Yol Açabilirdi

TikTok ve gibisi toplumsal medya platformlarına biraz aşinaysanız, milyonlarca kullanıcı tarafından gerçekleştirilip sinemaya alındıkça viral hale gelen muhakkak (ve çoklukla garip) “meydan okumaların” muhtemelen farkındasınızdır. Bu tıp tehlikeli hareketlerden biri, geçtiğimiz yıl patlak veren “priz meydan okuması” olmuştu. Bu meydan okumada, bir kişinin bir telefon şarj aygıtını bir duvar prizinin yaklaşık yarısına kadar takması ve akabinde açıkta kalan uçlara bir madeni para ile dokunması gerekiyordu.

Ne yazık ki, 10 yaşındaki bir çocuğun annesi olan Kristin Livdahk‘ın Twitter’da yazdığına nazaran, Amazon’un akıllı dijital asistanı Alexa, 10 yaşında bir çocuğa tam da bu meydan okumayı önerdi.

Tweet’te belirtilene nazaran çocuğun kendisinden bir meydan okuma bulmasını istemesi üzerine Alexa şu cümleleri kurdu: “İşte internette bulduğum bir şey. Ourcommunitynow.com’a nazaran: Meydan okuma kolay: bir telefon şarj aygıtını duvardaki prizin yaklaşık yarısına kadar takın, akabinde açıkta kalan uçlara bir madeni para dokunun.

Amazon hususa süratli bir halde reaksiyon verdi ve direkt Twitter gönderisine cevap verdi. Şirketin medya kuruluşu indy100’e sunduğu bir açıklamaya nazaran, sorun düzeltildi: “Müşteri inancı, yaptığımız her şeyin merkezinde yer alır ve Alexa, müşterilere gerçek, alakalı ve yardımcı bilgiler sağlamak için tasarlanmıştır. Bu kusurun farkına varır varmaz çabucak düzeltmek için harekete geçtik.

Bunun üzere olaylar, internet bilgilerinin derlenmemiş bir formda toplanmasının kullanıcılar için ne manaya gelebileceğinin potansiyel tehlikelerini gösteriyor. Neyse ki çocuğun ebeveyni yakınlardaydı ve mümkün bir “meydan okuma denemesini” engelledi. Aksi halde durum çok makûs bir formda sonuçlanabilirdi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu