Bilim

Yılan tarafından ısırılan bu adam, uyguladığı inanılmaz tahlil nedeniyle neredeyse ölüyordu

Bir yılan tarafından ısırıldığınızda, paniğe kapılmanız ve aslında pek de mantıklı olmayan şeyler yapmanız işten bile değil. Örneğin, bir yılanın ısırmasının akabinde parmağını kesen ve sonrasında kelam konusu yılan “o kadar zehirli olmadığı” için buna hiç gerek olmadığı söylenen bir kişinin kıssasında olduğu üzere…

Ancak ne kadar paniğe kapılırsanız kapılın, muhtemelen yaşanan bu hadisede olduğu kadar tuhaf bir şey yapmaya kalkmazsınız: Kendinizi bir araba aküsüne bağlayıp tam beş dakika boyunca elektrik vermek…

Çıngıraklı Yılan Zehirlenmesinde Elektrik Çarpması Tedavisinin Başarısızlığı” başlıklı raporda tabipler, Arizonalı bir adamın evcil çıngıraklı yılanı tarafından 15. defa ısırıldıktan sonra alışılmadık prosedürü nasıl denediğini detaylarıyla anlatıyor.

Ekip tarafından yayınlanan raporda, çıngıraklı yılan ısırıklarına yüksek voltajlı, düşük akımlı elektrik şoklarının uygulanmasının, medyada orta seviyede yer almadan evvel bir konsept olarak lanse edildiği belirtiliyor. Yılan ısırığı yaralarına elektrik verme lehine deliller anekdot niteliğindeydi ve hayvanlar üzerinde test edildiğinde etkisiz olduğu görülmüştü.

28 yaşındaki yılan sahibi, bu tekniği okumadan evvel çıngıraklı yılan ısırıklarını panzehirle tedavi etmiş, fakat makûs reaksiyon vermiş ve anafilaktik şoka girmişti. Bu sefer yılanı yüzünü dudağının yakınından ısırdığında alternatif bir tedavi denedi.

Ekip olay raporunda “hasta ve komşusu, bir tabiatta ömür mecmuasındaki bir makaleden edindikleri bilgilere dayanarak, bir daha zehirlenirse elektrik şoku tedavisi uygulamak için evvelce bir plan oluşturmuşlardı” deniliyor. Rapor şöyle devam ediyor: “Hasta bir arabanın yanına sırtüstü yatırıldı ve her iki ucundan küçük bir klips bulunan bir tel ile üst dudağına bir buji teli bağlandı. Motor çalıştırıldı ve yaklaşık beş dakika boyunca arka arda 3.000 rpm’ye getirildi. Birinci elektrik akımıyla hasta şuurunu kaybetti.

On beş dakika sonra olay yerine bir ambulans geldi ve düşük tansiyon, yavaş nefes alma ve yüzünde, boynunda ve göğsünde şişlik semptomları olan bilinçsiz hastayı buldu.

Hastaneye kaldırıldıktan sonra dört gün boyunca ısırık ve akabinde elektrik çarpması nedeniyle tedavi edilirken yakın nezaret altında tutuldu. Panzehirden serum hastalığı için daha fazla tedavi gördükten sonra taburcu edildi, ancak üst dudağındaki doku kaybından ötürü rekonstrüktif cerrahi için hastaneye döndü.

Ekibin yaptığı açıklamada “Pek çok denemeye karşın, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki araştırmacılar, ülkü şartlar altında uygulandığında bile elektrik şoku tedavisinin rastgele bir faydalı tesirini gösteremediler” deniliyor. Buna karşın Besin ve İlaç Yönetimi (FDA) tarafından yasaklanmadan evvel 1990 öncesinde ABD’de yılan sokmalarını “tedavi etmek” için tasarlanmış 7.000 şok tabancasının satıldığı vurgulanıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu