BilimTeknoloji

Yenilenen ILGAR elektronik harp sistemi TSK’ya teslim edildi

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Lideri İsmail Demir, elektronik taarruz gayesiyle geliştirilen ve yenilenen ILGAR‘ın yeni teslimatlarını Türk Silahlı Kuvvetlerine (TSK) gerçekleştirdiklerini bildirdi.

Yenilenen ILGAR’ın yeni teslimatlarını Türk Silahlı Kuvvetlerine gerçekleştirdiklerini belirten Demir, “Elektronik taarruz gayesiyle geliştirdiğimiz, ulusal yazılım ve donanım altyapısına sahip ILGAR Muhabere Elektronik Harp Sistemleri, taktik alanda güvenlik güçlerimize büyük avantaj sağlıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

“Taktik araç platformu üzerine ergonomik biçimde yerleştirildi”

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığından (SSB) da bahse ait yazılı açıklama yapıldı.

Buna nazaran, ILGAR Muhabere Elektronik Harp Sistemi, farklı frekans bandında haberleşme yapan gaye muhabere sistemlerine elektronik taarruz emeliyle geliştirildi.

ILGAR, gaye bantların haberleşmesinin engellenmesi, geciktirilmesi yahut yanlış bilgi iletimine sebep olunarak dost birliklere taktik alanda avantaj sağlanması gayesiyle kullanılıyor.

SSB ile ASELSAN ortasında imzalanan mukavele kapsamında geliştirilen ulusal yazılım ve donanım altyapısına sahip ILGAR, taktik araç platformu üzerine ergonomik bir halde yerleştirildi.

Karıştırma aktifliğini artırmaya yönelik yüksek çıkış gücü, gelişmiş misyon planlama yazılımı, taşınabilir kullanım konsepti, reaktif karıştırma yeteneği üzere özelliklere sahip ILGAR, alanda elektronik harbin kıymetli bir kuvvet çarpanı olarak faaliyet gösteriyor.

Geçmiş yıllarda teslimatları yapılan sistemlere ek olarak yeni ILGAR sistemlerinin kabul test faaliyetleri tamamlandı ve bu sistemler Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine kazandırıldı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu