Mobil

MIUI 13 sonunda tanıtıldı: Sürat, kararlılık ve pürüzsüz tecrübe

Xiaomi bugün düzenlediği aktiflikte Android 12 tabanlı MIUI 13 arayüzünü resmi olarak tanıttı. Yeni eser yazılımı görsel değişikliklerin yanı sıra kararlılık, performans, güvenlik ve kapalılık açısından birçok uygunlaştırmayı de beraberinde getiriyor.

Çinli şirket aktiflik sırasında yalnızca daha evvel ipuçları verilen performans artışlarından değil, birebir vakitte MIUI 13’ün günlük omurdaki öbür birçok avantajdan da bahsetti. Yeni arayüzle kutudan çıkacak birinci telefonlar bugün tanıtılan Xiaomi 12 serisi olacak.

Arayüze kozmetik dokunuşlar

MIUI 13 ile birlikte sistem yazı tipinde değişikliğe gidildi. Artık tüm arayüzde akıllı telefon ekranında görüntülenmeye daha uygun olan MiSans yazı tipi kullanılıyor. Ayrıyeten ana ekran daha minimalist ikonlar ve renk paletiyle güncellenmiş bir görünüme kavuştu.

MIUI 13 arayüzü yeni duvar kağıtları, temalar, sistem sesleri, widget’lar ve animasyonlar içeriyor. Çinli marka duvar kağıtları için Beauty Science ile işbirliği yaptı. Ayrıyeten denetim merkezinin de elden geçirilerek yenilendiğini hatırlatmak gerekir.

Android’deki en akıcı tecrübe

Şirket lansman kapsamında Master Lu karşılaştırma testinin sonuçları da yayınlandı. Yeni arayüzün akıcılığı çeşitli senaryolarda MIUI 12.5 versiyonuna kıyasla %15-52 oranında güzelleştirilmiş durumda. Çünkü Xiaomi daima MIUI 13’ün Android’deki en pürüzsüz arayüz olduğu vurguluyor.

MIUI 12.5’te tanıtılan atomik bellek özelliği, gelişmiş bellek idaresi sağlarken, uygulama belleğini ayırıp gereksiz süreçleri akla yatkın sonlandırıyor. Art plan uygulamalarının kaynak tüketimi de azaltıldı. MIUI 13 ile akıllı telefonların performansı üç yıl sonra bile %5’ten fazla düşmeyecek.

Yeni güvenlik muhafazaları

Şirket MIUI 13’e yüz muhafazası, filigran ve e-dolandırıcılık müdafaası olmak üzere üç yeni güvenlik özelliği ekledi. MIUI 13’ün beta sürümleri bugün prestijiyle MIX 4, Mi 11 Ultra, Mi 11 Pro, Mi 11, Mi 11 Lite 5G, Redmi K40 Pro ve Redmi K40 modelleri için mevcut olacak. Yeni arayüzün kararlı sürümü ise Ocak ayında dağıtılmaya başlanacak.

Haber güncelleniyor…

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu