BilimTeknoloji

Türksat 5B uydusu fırlatıldı

Türkiye’nin 8’inci uydusu Türksat 5B, bugün sabah saat 06.58’de ABD’nin Florida eyaletinde bulunan Cape Canaveral üssünden SpaceX firmasına ilişkin Falcon 9 roketiyle uzaya fırlatıldı. Türksat 5B ile Ka-Bant kapasitemiz 22.975 Mhz artarak 24.775 MHz kapasiteye ulaşacak.

Türksat 5B özellikleri

Türksat 5B uydusu, 164 günlük seyahatin akabinde 42 derece Doğu yörüngesine yerleşecek konuta bu yörüngedeki frekans haklarımızı 30 yıl boyunca koruyacak. 12 Kw gücüne sahip uydu ile daha geniş coğrafyada TV yayıncılığı ve bilgi haberleşme hizmetleri sunulacak. TV hizmeti için Türkiye’deki çanakların tarafını değiştirmek gerekmeyecek. Ka-Bant kapasitesindeki artış sayesinde yüksek süratli internet hizmeti verilecek. İnternet altyapısının olmadığı bölgelere ve kara, deniz, hava taşıtlarına uydudan internet hizmeti verilecek.

İki ekipmanı ASELSAN tarafından geliştirildi

AIRBUS D&S tarafından üretilen uydunun Ku-Bant Almaç ve Ka-Bant Düşük Gürültülü Yükselteç (LNA) ekipmanları ASELSAN tarafından yerli olarak geliştirildi. 2023’te fırlatılması planlanan Türksat 6A uydusu ise yüzde 60’un üzerinde yerlilik ile Türkiye’nin birinci ulusal haberleşme uydusu olacak. Türksat 5B’deki yerli ekipmanlar, Türksat 6A’da da kullanılacak.

Türksat 5B ne vakit kullanılacak?

Türksat 5B uydusu Haziran ayında yörüngesine yerleşecek. Yörüngeye yerleştikten sonra yaklaşık bir buçuk aylık test sürecinin akabinde devreye alınacak.

Türkiye’nin uzaydaki faal uydu sayısı 8’e çıkıyor

Türksat 5B’nin devreye girmesiyle birlikte Türkiye’nin 5’i haberleşme (Türksat 3A, Türksat 4A, Türksat 4B, Türksat 5A, Türksat 5B), 3’ü müşahede (Göktürk-1, Göktürk-2 ve RASAT) olmak üzere faal 8 uydusu bulunacak. Türksat 1B, Türksat 1C ve Türksat 2A uyduları ise uzaydaki ömrünü tamamlayarak emekliye ayrılmıştı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu