BilimTeknoloji

ABD’de “akıllı tabanca” periyodu başlıyor

Sadece doğrulanmış kullanıcılar tarafından ateşlenebilen şahsileştirilmiş akıllı silahlar, yirmi yıl süren soruların akabinde ABD’li tüketicilere sunulmaya hazırlanıyor.

Şimdi dört yıllık bir şirket olan LodeStar Works, gerçekleştirdiği hissedarlar ve yatırımcılar toplantısında 9 mm‘lik akıllı tabancasını tanıttı. Bir öbür Kansas şirketi olan SmartGunz LLC, kolluk kuvvetlerinin benzeri lakin daha kolay bir modelin beta testine başladıklarını açıkladı.

Akıllı tabanca 895 dolardan satılacak

Lodestar’ın kurucu ortağı Garrett Glaser, akıllı tabancaların, parmak izi tarama teknolojisi ve PIN kodu ile kullanıcının kimliğini doğrulayarak kazara trajedileri önleyebileceğini ve öteki birinin ateş etmeye çalışması durumunda silahı devre dışı bırakabileceğini söyledi.

Bu birebir vakitte kayıp yahut çalınan silahların işe yaramamasına ve savunma araçlarının ele geçirilmesinden korkan polislerin ve hapishane gardiyanlarının güvenliğini sağlamaya da yardımcı olacak. Her iki şirket de eserlerini bu yıl satışa sunmayı planlıyorlar. LodeStar’ın akıllı tabancası 895 dolarlık fiyat etiketine sahip olacak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu