Bilim

Yeni Uydumuz Turksat 5B, Elon Musk’ın SpaceX’i ile Uzaya Fırlatılıyor!

19 Aralık Pazar günü, Türkiye için kıymetli günlerden biri olacak. O tarihte Türksat 5B uydusu uzaya fırlatılacak ve böylelikle ülkemizin yeni uydusu hizmete girecek. Elon Musk’ın uzay şirketi SpaceX tarafından fırlatılacak olan Turksat 5B ile birlikte Türkiye’nin uzaydaki faal uydu sayısı da 8’e çıkmış olacak.

AIRBUS D&S (Airbus Defence and Space) tarafından üretilen yeni uydu ile birlikte, Türksat’ın faal haberleşme uyduları da 5’e çıkmış oluyor. Türksat 5B’nin hizmete girmesinin, Türkiye’nin data irtibat gücünü 15 kat artırması bekleniyor.

Fırlatma ABD – Florida’daki Cape Canaveral Uzay Üssü’nden yapılacak ve SpaceX’in Falcon 9 roketi ile gerçekleştirilecek.

Cumhurbaşkanlığı İrtibat Lideri Fahrettin Altun, Türksat 5B ile ilgili yaptığı paylaşımda şunları söyledi ve paylaşımına bir de özel görüntüyü dahil etti: “Cumhurbaşkanımızın vizyonu ile  #Turksat5B haberleşme uydumuz uzaya hakikat yola çıkacak. Bu sayede bilgi iletim kapasitemiz ve internet süratimiz artacak. İnternet ulaşımı olmayan yerlere de  internet ulaşımı sağlanmış olacak. Ülkemize iyi olsun.

Cumhurbaşkanımızın vizyonu ile #Turksat5B haberleşme uydumuz uzaya gerçek yola çıkacak.

Bu sayede bilgi iletim kapasitemiz ve internet süratimiz artacak.
İnternet ulaşımı olmayan yerlere de internet ulaşımı sağlanmış olacak.

Ülkemize iyi olsun!pic.twitter.com/VMJEqfjLjL

— Fahrettin Altun (@fahrettinaltun) December 17, 2021

Turksat 5B NFT’si

Turksat 5B’yi Turksat 6A Takip Edecek

42° Doğu yörüngesinde hizmet verecek olan Turksat 5B uydusu, Orta Doğu’nun tamamı, Basra Körfezi, Kızıldeniz, Akdeniz, Kuzey ve Doğu Afrika, Nijerya, Güney Afrika ve yakın komşu ülkeleri içeren geniş bir kapsama alanına sahip olacak. Uydunun, yaklaşık 4,5 ton fırlatma tartısına sahip olduğu belirtiliyor.

Turksat 5B’nin akabinde, sıranın Turksat 6A uydusuna gelmesi bekleniyor. Türkiye’nin birinci yerli ve ulusal uydu projesi olarak bilinen Turksat 6A, proje TUBITAK ve proje ortakları TUSAŞ, ASELSAN ve CTECH ile birlikte geliştiriliyor. Turksat 6A!nin 2023 yılında, yeniden SpaceX tarafından fırlatılması hedefleniyor.

Erdoğan, Elon Musk’a NFT Armağan Etti

Turksat 5B’nin fırlatılması nedeniyle SpaceX’in sahibi Elon Musk ile bir görüşme gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, görüşme sırasında “Birebir sene içerisinde 2 uydu fırlatan nadir ülkelerden olduk. TÜRKSAT 5A uydumuz fırlatıldığında çocuklarımızdan TÜRKSAT 5A’nın, yani bir uydunun ve uzayın hayallerinde nasıl bir yer kapladığını resmetmelerini istedik. Evlatlarımızdan harika geri dönüşler aldık. 5 binden fazla fotoğraf tarafımıza ulaştı. Her biri çok güçlü ve hoş hayallerin eseri olan bu 5 bin resmi de bir dijital menkul yani NFT haline getirerek TÜRKSAT 5B’yi oluşturduk. İşte bu hoş ve sahiden çok manalı NFT’yi size ikram etmek isterim. Çocuklarımızın gözlerinde oluşan pırıltı, ileride Türkiye’nin uydu teknolojileri alanında, otonom teknolojiler alanında, yapay zeka alanında, siber dünyada nerelerde olacağının ispatı niteliğindedir” dedi. Erdoğan, konuşmasında bahsettiği NFT’yi Elon Musk’a armağan etti.

Musk ise, açıklamalarında NFT armağanı için Erdoğan’a teşekkür etti ve uydunun gönderilmesini ve Türkiye ile gelecekte birçok şeyi yapmayı sabırsızlıkla beklediğini söyledi. Ayrıyeten Musk, Türkiye’yi ziyaret etmek istediğini de kelamlarına ekledi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu