BilimTeknoloji

İspanya, kripto para reklamlarına yeni kurallar getiriyor

Kripto para ünitelerinin süratli yükselişi dünya genelindeki hükümetleri harekete geçirmiş durumda. İspanya Ulusal Menkul Değerler Piyasası Komitesi (CNMV), dijital varlıklara yönelik reklamlar için yeni kurallar belirledi. Gaye kripto para reklamcılığını “yanıltıcı bilgi” vermekten uzaklaştırarak “dürüst ve anlaşılır” hale getirmek.

17 Şubat 2022‘de yürürlüğe girecek olan yeni genelgeye nazaran kripto para ünitesi eserlerine yönelik reklamların “para kaybetme riski” hakkında ikaz içermesi gerekecek. Şahısların ve şirketlerin reklamlarını yayınlanmadan en az 10 gün evvel onay için CNMV’ye bildirmeleri gerekecek. Bu kural 100.000‘den fazla abonesi olan tanınan influencer’lar için de geçerli olacak.

Andres Iniesta’yı uyardı

Önümüzdeki aydan itibaren devreye girecek kurallara uymayanlara para cezası verilecek. Geçtiğimiz Kasım ayında İspanyol futbolcu Andres Iniesta, toplumsal medya hesabında Binance borsasının logosunu taşıyan bir dizüstü bilgisayarla fotoğrafını yayınlamıştı. CNMV, Twitter’daki gönderiye reaksiyon göstererek sporcuyu kripto para ünitelerine yatırım yapmanın riskleri konusunda uyardı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu