Bilim

BioNTech’in Geliştirdiği Kanser Aşısında Faz 2 Testlerine Başlanıyor!

BioNTech’in bir müddettir Faz 1 testlerini gerçekleştirdiği özelleştirilmiş mRNA kanser aşısı, ABD’deki bir hastaya, kısa bir müddet evvel atlattığı üçüncü evre kolon kanserinin nüksetmesini önleyeceği ümidiyle uygulanması ile birlikte Faz 2 testlerine geçti. Teksas’tan 47 yaşındaki Omar Rodriguez, BioNTech’in dünya çapında en ölümcül ikinci kanser olan kolorektal kanserin 20’ye kadar mutasyonunu hedefleyen, hastaya özel kanser antijen tedavisini alan birinci şahıslardan biri olacak. Bir NBC News raporuna nazaran, evvelki Faz 1 denemelerinde bir bağışıklık hücresi reaksiyonunu indükleyerek umut vaat etti.

Aşı, yaygın olarak başarılı olan COVID-19 aşısına misal bir teknoloji kullanıyor, fakat bu sefer bağışıklık sistemine virüsler yerine kanser büyümelerine karşı koymayı öğretiyor. Hastanın tümörünün bir örneğini alınarak, aşı, bu spesifik kanserin mutasyon profilini amaç alacak formda geliştiriliyor ve bağışıklık sistemini kanserli hücrelerin yüzeyindeki proteinleri hedeflemesi için eğitiyor.

Sürecin gelişmesi yaklaşık altı hafta sürüyor ve iştirakçiler daha sonra dört yıllık deneme mühleti boyunca sistemli dozlar alıyor. Altı hafta boyunca haftada bir aşının akabinde iki haftada bir aşı ve son olarak birkaç haftada bir aşı uygulanıyor. İştirakçiler, tümörleri cerrahi olarak çıkarılmış yahut kemoterapi görmüş, nüks riski yüksek kolorektal kanser hastaları ortasından seçiliyor. Bu insanların yüzde 30 ila 40 ortasındaki değerli bir kısmının kanserleri ekseriyetle iki ile üç yıl ortasında nüksediyor ve aşının gayesi de bu tekrarları sona erdirmek. Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, İspanya ve Belçika’da başlatılan testlerin, yaklaşık 200 hastayı içermesi planlanıyor.

BioNTech’in Kurucu Ortağı ve Baş Tıbbi Sorumlusu M.D. Hasret Türeci yaptığı açıklamada, “Bu deneme, hastalara özelleştirilmiş immünoterapileri getirme gayretlerimizde değerli bir adımdır” diyor ve devam ediyor: “Birçok kanser, hasta ameliyattan sonra başlangıçta tümörsüz görünecek halde ilerler, fakat bir müddet sonra başlangıçta görünmez olan tümör odakları büyür ve metastaz oluşturur. Kolorektal kanserli hastalarda yapılan bu klinik çalışmada, kan testi ile yüksek riskli hastaları belirlemeyi ve özelleştirilmiş bir mRNA aşısının bu tıp nüksleri önleyip önleyemeyeceğini araştırmayı amaçlıyoruz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu