BilimTeknoloji

Yeni Covid-19 testi, meskende süratli ve kolay test yapmayı mümkün kılıyor

Omicron varyantının süratli artışıyla bir arada insanların en inançlı ve en süratli halde test yaptırma gereksinimi da arttı. Araştırmacılar, geliştirdikleri yeni bir sistemle insanların meskenlerinden çıkmadan yüksek doğruluklarda test yapabileceklerini söylüyor. Ayrıyeten test için kâfi kaynağa sahip olunmayan yerlerde de sistemin kullanılması öngörülüyor.

Süratli ve emniyetli Covid-19 testi

Kaliforniya Üniversitesi araştırmacıları, bir akıllı telefona sahip insanların konutlarında Covid-19 testi yapabilmelerine imkan tanıyan yen bir sistem geliştirdiler. Testi yapabilmek için kimi temel laboratuvar ekipmanları ve telefondaki bir uygulama kâfi oluyor.

Test yapmak isteyen kişi tükürük örneğini bir sıcak plakanın üzerinde yer alan test kitine yüklüyor. LED ışığın yer aldığı bir karton kutu içerisinde gerçekleşen testte tükürük,  viral RNA’yı yükseltmek için tasarlanmış spesifik bir reaktif solüsyona damlıyor. Solüsyon, tükürükte patojen mevcut olduğunda parlak kırmızıya dönecek. Daha sonra kullanıcılar, kutunun üst kısmından telefonun art kamerasıyla oluşan renk değişimlerini inceleyebilecekler. Akıllı telefona yüklenen Bacticount  uygulaması, solüsyonun ne kadar süratli kırmızıya döndüğüne bağlı olarak gerçek vakitli bir tahlil yürütecek.

100 dolar karşılığında sistem kullanıma başlanabiliyor. SmaRT-LAMP olarak isimlendirilen test, şimdi daha erken kademede ve birinci olarak 50 semptomatik ve asemptomatik bireyi içeren küçük bir test gurubu üzerinde denendi.

Sistemin dezavantajlarından en kıymetlisi özel kamera kalibrasyonları nedeniyle uygulamanın şu anda sırf Samsung Galaxy S9 akıllı telefonlarla uyumlu olması. Araştırmacılar gelecekte daha fazla aygıtla uyumlu olacağını söylüyor.

Araştırmacılar, mevcut test sisteminin öncelikli olarak kâfi kaynaklara erişimi olmayan yerlerde test yapılmasına yardımcı olmak için geliştirildiğini lakin insanların meskenlerinde süratli ve kolay bir formda test yapabilmelerini mümkün kılmak istediklerini belirtiyorlar.

SmaRT-LAMP, Covid-19’un varyantlarını ve grip üzere başka patojenleri tespit etmek için uyarlanabilecek.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Sıhhat Haberleri
  • Yeni Covid-19 testi, meskende süratli test yapmayı mümkün kılıyor

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu