Bilim

Gökyüzünde beliren ve kaygıya neden olan alev toplarının nedeni ortaya çıktı

Güneybatı Florida’da mahallî vakitle geçtiğimiz Perşembe sabahı, saat 4 civarında gökyüzünde ateş topları belirdi ve eyalet sakinlerinde telaş ve şaşkınlık yarattı. Pek çok kişi bu alev toplarının sebebinden emin değilken, kimileri asteroitleri, Çin casus balonlarını ve hatta insansız hava araçlarını suçladı. Hatta her vakit olduğu üzere, UFo söylentileri de çabucak yayılmaya başladı. Lakin gökbilimcilerin söylediğine nazaran bu ateş topları, atmosfere girişte yanan bir Çin roketinin kalıntıları tarafından oluşturulmuştu.

Söz konusu roketin 22 Mart’ta fırlatılan Çin uydularını yörüngeye taşıdığı düşünülüyor. Florida’da gökyüzünde devasa bir parıltı olarak beliren ateş topları, Çin roketinin denetimsiz bir girişte yanan dördüncü kademesinin kalıntılarıydı.

Olayın görüntüleri Twitter’da yayınlandı ve Jonathan McDowell üzere gökbilimciler olaya neyin sebep olduğu konusunda lakin öğlenden sonra geç saatlerde açıklama yaptılar.

Ne yazık ki, Çin roketlerinin kalıntılarının Dünya atmosferine denetimsiz bir halde tekrar girmesi alışılmadık bir durum değil. 2020’de, bir Çin roketinin kalıntıları Dünya’ya geri dönerken neredeyse bir okula çarpıyordu.

Ülke, uzay araştırmalarında birtakım büyük adımlar attı. Tekrar de, uygun biçimde denetim edilen yine girişler olmadan yaptığı her fırlatma, Dünya’daki beşerler için bir riske dönüşebilir. Bu olay, roket kesimlerinin Dünya’ya dönmesi için inançlı yollar sağlamanın değerinin en son hatırlatıcısı oluyor.

Ancak Çin, uzay çalışmaları kelam konusu olduğunda epey ağzı sıkı davranıyor. Ülke daha fazla uzay keşif vazifesi için ağır çalışmalarını sürdürürken ve hatta Uranüs’ü araştırmayı planlarken, gelecekteki fırlatmalarda daha fazla güvenlik tedbiri alınacağını umuyoruz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu