Donanım

DDR5 fiyatları düşüyor lakin istenen düzeyde değil

Taşınabilir aygıt tarafında DDR5 bellekler uzun bir müddettir kullanımda olsa da masa üstü sistemlerde tıpkı şey kelam konusu değil. DDR5 dayanaklı birinci işlemciler yavaş bir tempoda piyasaya çıkıyor ve haliyle talep epeyce az. Bu da fiyatları etkiliyor. 

DDR5 fiyatları düşüyor

Trend Force tarafından yapılan araştırmaya nazaran gelecek yılın birinci çeyreğinde DDR5 bellek fiyatlarında yüzde 3-8 aralığında bir düşüş bekleniyor. Gerek talebin az olması, gerek dönemsel üretim optimizasyonları üzere sebepler düşüşte etken. 

Bununla birlikte ortalama fiyatların hala son kullanıcı için yüksek düzeylerde. Aslında piyasada kâfi işlemci olmadığı için yeni toplama sistemlerde kullanıcılar DDR4 ana kart tercih ediyor. Yani DDR5 takviyeli AMD ve Intel işlemcilerin biraz daha yaygınlaşması gerekiyor. Beklentiler 2023 yılından sonra DDR5 belleklerin yaygınlaşacağı istikametinde. 

Sunucu tarafında ise yüzde 8-10 ortasında fiyatların düşmesi bekleniyor. Burada talebin biraz daha artacağı iddia edildiğinden üreticiler bant hacimlerini yükseltmeye başladı. Öbür taraftan DDR4 belleklerde de yüzde 5-10 civarında bir fiyat düşüşü yaşanacak. 
 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu