Bilim

Türkiye’nin birinci cep uydusu uzaya gönderiliyor

Türkiye’de üretilen birinci cep uydusu (pocketqube) olan Grizu-263A (grizuSAT), SpaceX işbirliği ile uzaya gönderilecek. Türkiye’nin en küçük cep uydusu, gelecek hafta SpaceX Falcon 9 roketi ile uzaya gönderilecek.

Grup danışmanı Prof. Dr. Bülent Ekmekçi ve Grizu-263 Uzay Kadrosu tarafından 2 yıllık süreçte geliştirilen cep uydusu, küçük boyutları ile dikkat çekiyor. Kompakt dizayna sahip olan uydunun tüm kesimleri Grizu-263 takımı tarafından üretildi.

Grizu-263A cep uydusu, 13 Ocak’ta fırlatılacak

250 gram tartıya ve 5cm x 5cm x 5cm boyutlara sahip olan küp uydunun üretimi Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi’nde gerçekleştirildi. Proje, 2018 ve 2019 yıllarında CanSat Competition’da 2 sefer Dünya ikincisi olan Grizu-263 Uzay Kadrosu tarafından başlatıldı. CanSat Competition aktifliği sistemli olarak NASA, Lockheed Martin, Kratos Space, Praxis Inc ve Siemens üzere kurumların takviyesi ile gerçekleştiriliyor.

Fırlatılacak uydunun 525 kilometre alçak dünya yörüngesinde 4 yıl 8 ay misyon yapması planlanıyor. Grizu-263A cep uydusunun 13 Ocak 2022 TSİ 18:25’de ABD’de yer alan Cape Canaveral (SLC-40) Uzay Üssü’nden fırlatılacağı ayrıntılar ortasında yer alıyor.

Takım, proje kapsamında alçak dünya yörüngesinde (LEO) amatör frekansta çalışan uyduları dinleme kabiliyeti kazanacak. Cep uydusunun uzaya gönderilmesi için Alba Orbital isimli firma aracılığıyla SpaceX ile mutabakat sağlandı.

Grizu-263A cep uydusunda yerleşik bilgisayar (OBC), elektrik-güç (EPS), haberleşme (COMM) ve pasif manyetik stabilizasyon (PMAC) alt sistemleri olmak üzere 4 alt sistem mevcut. Takım, üretilen cep uydusunun pasif manyetik stabilizasyon sistemi başta olmak üzere tüm alt sistemlerini uzayda test edecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu