BilimTeknoloji

Türkiye’de koronavirüs karantina mühleti 7 güne düşürüldü

Bugünkü Koronavirüs Bilim Konseyi toplantısında sonrasında Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, alınan kararları duyurdu. Türkiye’de koronavirüs karantina müddeti kısaltıldı. Ayrıyeten koronavirüs müspet temaslısı olup son üç ay içinde hatırlatma dozu yaptıran yahut hastalığı atlatan bireylere karantina uygulanmayacak.

Karantina müddeti 14 günden 7 güne düştü

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, karantina müddetlerinin kısaltılmasıyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Karantina müddetlerinin mevcut şartlar dikkate alındığında yine düzenlenmesinin uygun olacağına karar verilmiştir. Müspet olayların karantina müddeti 7 gün olarak belirlenmiştir. 7. günden sonra hafif ya da hiç semptom göstermeyen bireyler için karantina müddeti sona erer. Müspet hadiseler 5. gün test yaptırmaları durumunda ve test sonucu negatife dönmüşse karantina müddeti sona erer. Temaslı bireyler son 3 ay içinde hatırlatma dozu aşısını olmuş ya da hastalığı geçirmiş ise karantinaya alınmaz. Semptom takibi yaparak maske kullanımı ile günlük ömrüne devam eder. Aşısız ya ada hatırlatma dozu üzerinden 3 ay geçmiş temaslı bireyler 7 gün karantinaya alınır. Semptom takibi yapılır. 5. gün test yaptırıp negatif olan bireyler karantinayı erken sona erdirebilir.”

Bakan Koca’nın açıklamalarında ayrıyeten okullarda yüz yüze eğitiminin devam edeceği belirtildi. Tüm kuruluşlar kapanmadan okulların kapanmayacağı vurgulandı. Önlemlere uyarak eğitime devam edilecek.

Bugün olay rekoru kırıldı

Türkiye’de bugün rekor sayıda yeni olay bildirildi. Pandeminin başlangıcından beri en yükske 63 bin olan günlük hadise sayısı, bugün 66 bini aştı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu