BilimTeknoloji

Türk devletlerinden uzayda iş birliği kararı!

Türk devletlerinin ortasındaki bağın güçlendirilmesi hedefiyle kurulan Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) ülkeleri bu kez uzayda iş birliği görüşmeleri için toplantı yaptı. Azerbaycan Uzay Ajansının (Azerkosmos) mesken sahipliğinde düzenlenen toplantıya Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan ve Macaristan yetkilileri katıldı.

Toplantıda Türk devletlerinin uzay iş birliği konusunda fikirler konuşuldu. Türkiye Uzay Ajansı (TUA) Lideri Serdar Hüseyin Yıldırım, tarihi adımın atıldığını söz etti. TUA Lideri Yıldırım şunları söyledi:

“Önemi ileriki yıllarda daha çok anlaşılacak tarihi bir adım atıyoruz. Hem kendi milletlerimizin haklarını korumak hem de bütün insanlığa hizmet etmek için uzayda güçlü bir biçimde bulunmak zorundayız. Buradaki amacımız büsbütün barışçıldır. Uzay çalışmalarını devam ettirerek bütün dünyaya bu çalışmalarda biz de varız demek istiyoruz. Bunun için toplandık. Birinci adımı atıyoruz. Başlamak bitirmenin yarısıdır. Başlamış olmakla çok değerli bir adım attık. Devamını da tıpkı heyecanla getirmemiz lazım”

Azerkosmos Lideri Sameddin Asadov, büyük devletlerin uzaya büyük yatırımlar yaptığına dikkat çekerek Türk devletlerinin uzay çalışmalarında güç birliği yapması gerektiğini belirtti.

Türkiye Uzay ajansı daha evvel Kazakistan’ın uzay şirketi KazCosmos ve Macaristan’ın uzay ajansı ile iş birliği kontratı imzalamıştı. Bu iş birliklerinin artırılması planlanıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu