BilimTeknoloji

Oto ekspertizde bir birinci: ‘Röntgen’ ve elektronik şasi denetimi

RS Otomotiv Grubu oto ekspertiz kesimine giriş yaptı. 40 yıllık hasar tamiratı ve servis deneyimine sahip olan şirket, bu tecrübeyi yeni jenerasyon aygıtlarla birleştirerek oto ekspertiz pazarına katma kıymet sağlayacak.

Geçtiğimiz yıl iktisattaki gelişmelere karşın 7,5 milyon ikinci el aracın satıldığını ve bu sayının istikrarlı bir atmosferde 2022 yılında 9 milyon bandına ulaşabileceğini söyleyen RS Otomotiv Kümesi İdare Şurası Lideri Ünal Ünaldı, tüm ikinci el araç satışlarında oto ekspertiz raporunun mecburî kılınması durumunda, bölümdeki rekabetin daha da artacağını ve klâsik sistemlerin dışında teknolojiden de faydalanılması gerektiğinin altını çizdi.

MR aygıtı ve elektronik şasi denetimiyle yeni kuşak ekspertiz

Araç alım satımlarında, oto ekspertiz süreçlerindeki en büyük sorunlardan birisi olarak görülen teknik uzman görüşlerindeki farklılıklar, tüketicilerin itimadını zedelerken, yanlışsız sonuca ulaşmak ismine insan faktörünü en aza indirerek objektif ve muteber sonuçlar elde etmek ismine RS Oto Ekspertiz Türkiye’de birinci kere MR aygıtıyla arabalardaki denetimleri gerçekleştiriyor. Arabaların kaporta ve boyalarındaki hasarları, tamirat süreçlerini ve boya kalınlıklarını, üzerinde bulunan IR termal kamera ve özel halojen ışıklar yardımıyla daha net ve anlaşılabilir bir rapor sunabiliyor.

Şasideki hasarlar can güvenliği için kritik

Bu sayede yorum farklılıkları ve usta-teknik takımın gözden kaçıracağı hasar ve boyalar en aza indirgenirken, tüketiciler tarafından daha rahat ve anlaşılabilir rapor çıktısı alınıyor. Trafikteki can ve mal güvenliği için arabanın bel kemiği olan şasi ise, klasik usta denetimi yerine, tekrar Türkiye’de birinci sefer elektronik şasi denetimi teknolojisiyle gerçekleştiriliyor. RS Otomotiv Kümesi İdare Heyeti Lideri Ünal Ünaldı’nın mevzuyla ilgili açıklaması şöyle:

“Yeni kuşak ekspertiz olarak isimlendirdiğimiz ve Türkiye’de birinci ve tek olan MR aygıtımız sayesinde boya denetimlerinde kusur hissesini en aza indirmeyi, elektronik şasi denetim cihazımızla da şasi denetimlerinde insan faktörünü bir kenara bırakarak, büsbütün teknik ve bilimsel yollarla şasideki milimetrik sapmaları dahi tespit ederek iptidai halde tamir edilmiş inançsız arabaları ortaya çıkarmayı hedefliyoruz.” derken, “40 yıllık hasar tamirat deneyimimizi oto ekspertiz bölümüne aktararak hem tüketicilerin can güvenliği için çalışacak, hem de kesime bir dizi yenilik kazandıracağız. Pazar hissesi gayemiz ise yüzde 10.”

Başlangıçta İstanbul, Ankara, Bursa ve İzmir’deki 5 bayi ile yola çıkan RS Oto Ekspertiz, yıl sonuna kadar franchise ile her vilayette en az bir bayii ile var olmayı hedefliyor.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Araba Teknolojileri Haberleri
  • Oto ekspertizde bir birinci: ‘Röntgen’ ve elektronik şasi denetimi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu