BilimTeknoloji

Toyota Supra’dan ‘otonom drift’ gösterisi

Otonom ya da öteki bir deyişle şoförsüz araçlar, son yıllarda sıkça duyduğumuz bir kavram haline geldi. Lakin Toyota, daha evvel yapılmayanı denedi ve Supra’yı otonom bir biçimde drift atmak için programladı.

Toyota Araştırma Enstitüsü (TRI) tarafından özel bir pistte gerçekleştirilen otonom drift gösterisinde, gerektiğinde devreye girmek için araç içerisinde bir şoför yer aldı. Görüntüde da şoförün direksiyona müdahale etmediği açıkça görülüyor. Kelam konusu araçta ‘Nonlinear Model Predictive Control’ dahil pek çok gelişmiş teknoloji bulunuyor.

Elbette Japon şirketin maksadı bir otonom drift gösterisi sunmaktan öte. Çünkü otomobiller ıslak, karlı yahut buzlu şartlarda, bazen de apansız kaçınma gerektiren durumlarda yol tutuşunu kaybedebiliyor. İşte Toyota, araçlarına bu üzere durumlarla başa çıkabilmeyi öğretmek için çabalıyor. Bu sayede gelişmiş şoför dayanak sistemleri daha kullanışlı hale gelebilir.

Kia 2022 fiyat listesini açıkladı: İşte yeni fiyatlar

1 gün evvel eklendi

“Bizim buradaki gayemiz, gelişmiş teknolojilerin insanların yerini alması değil, onları desteklemesi.” diyor kıdemli müdür Avinash Balachandran. Araştırmacı Jonathan Goh ise bu programı geliştirmelerindeki emeli şu sözlerle anlatıyor: “Profesyonel şoförler ıslak yahut kaygan yol şartlarında araçlarını toparlamayı başarabilirler. Lakin kabul edelim ki çoğumuz profesyonel şoför değiliz. İşte bu yüzden mahzurları tanıyan ve onlara çarpmadan etrafında drift atan bir program geliştiriyoruz.”

Testte kullanılan Toyota Supra, gaz, fren ve vites üzere yansıları bilgisayar denetimli yapacak biçimde özelleştirilmiş. Ayrıyeten araca Formula Drift’tekine benzeri bir modifikasyon uygulanmış. 

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Araba Teknolojileri Haberleri
  • Toyota Supra’dan ‘otonom drift’ gösterisi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu