İnternet

Toplumsal medya dolandırıcılığının faturası 770 milyon dolar

Bugün itibariyle dünya nüfusunun yarısından fazlası toplumsal medya platformlarını kullanıyor ve artık en büyük ülke pozisyonunda. Dolandırıcılar da haliyle toplumsal medya üzerinde cirit atıyor. Dolandırıcılığın faturası ise bir oldukça kabarık.  

Toplumsal medya dolandırıcılığı 

Toplumsal medya dolandırıcılığı genelde birkaç yol ile oluyor. Toplumsal medyadaki reklamlara verilen geçersiz ilanlar, kullanıcıların özel bildiri kutularına gönderilen diyalog istekleri yahut sayfalardan yapılan tanıtımlar en bilinenleri.  

ABD Ticaret Kurulu yaptığı araştırmada geçen yıl toplumsal medya üzerinden dolandırılan kişi sayısının 95 bin olduğunu ve toplamda 770 milyon doların kaybedildiğini belirtti. 2020 yılında bu sayı 258 milyondu. 

Bilhassa pandemi ile birlikte toplumsal medya kullanımının arttığı bir gerçek. Son 5 yılda dolandırıcılık teşebbüslerinin de adeta patlama yaptığı söz ediliyor. Arkadaşlık bağlantıları ile kandırılanlar ve düzmece yahut olmayan eser satın alanlar çoğunlukta. Düzmece kripto para projelerine yapılan yatırımlar ise 258 milyon dolara ulaşmış.  

Şikâyetler genelde Facebook ve Instagram hakkında yapılmış. Komite kullanıcıların birinci fırsatta bu maksat reklamlardan çıkmasını tavsiye ediyor. Ayrıyeten zımnilik ayarlarını denetim etmelerini ve para isteyen iletilere aldanmamalarını istiyor.  
 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu