Mobil

Apple’dan, Kullanıcılarına Şahsî Güvenlik Yönergesi!

Geçtiğimiz gün Apple, “teknolojinin faal olduğu suistimal, takip yahut taciz konusunda tasa duyan yahut bunu deneyimleyen herkese yardımcı olmak için Şahsî Güvenlik Kullanım Kılavuzu” yayınladı. Kılavuz, Apple ekosisteminde bulunan ferdî güvenlik özelliklerinin yanı sıra, birinin paylaşılan bilgilere erişimini kaldırmak istediklerinde, insanların seçeneklerinin neler olduğunu anlamalarına yardımcı olan bir kaynak.

En değerlisi, içinde “AirTag ve öteki Aksesuarlarımı Bul seçeneği ile inançta kalın” sayfası da bulunması. Bu ihtarların, insanların teknoloji ile izlenebileceklerinden korktukları bir periyotta yayınlanmış olması, ilgi alımlı.

Kılavuzda AirTag güvenliğinin yanı sıra, bilinmeyen oturum açma teşebbüslerini engelleme, iCloud’da dataların nasıl inançlı bir halde saklanacağı, TouchID ve FaceID’nin nasıl kurulacağı ve oburlarının pozisyonunuzu nasıl görebileceğini denetim etme üzere sorular da yanıtlanıyor.

AirTag’ler Nisan 2021’de piyasaya sürüldüğünde Apple, aygıtların yerleşik olarak takip edilmesini tedbire tedbirleri olduğunu vurgulamıştı. Buna, vakitle bir AirTag’in onlarla birlikte hareket ettiği tespit edildiğinde iPhone’lara gönderilen bildirimler ve sesli ihtarlar dahildi.

Lakin, kimi yorumcular tedbirleri ağır bir biçimde eleştirdi ve bilhassa de AirTag’lerin sesli bir ihtar çalması için üç günü yetersiz bulduğunu söyledi. Apple daha sonra bunu sahibinin iPhone’undan ayrıldıktan sonra sekiz ila 24 saat ortasında rastgele bir müddete değiştirdi.

Apple ayrıyeten yakın vakitte Tracker Detect‘i piyasaya sürdü. Bu, Android kullanıcılarının etraflarındaki istenmeyen AirTag’leri taramasına yardımcı olacak bir uygulama. Pennsylvania Eyalet Temsilcisi John Galloway, AirTag’lerin kayıp eşyaları bulmaktan diğer bir şey için kullanılmasını yasaklayan bir yasa bile önerdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu