Sosyal Medya

TikTok, yeni bir akış sistemi üzerinde çalışıyor!

Kısa görüntü formatlı toplumsal medya platformu TikTok, dünyanın dört bir yanında faal olarak kullanılıyor. Şirket, kullanıcılarına daha uygun bir tecrübe sunmak ve öteki uygulamalarla olan rekabeti artırmak için her geçen gün bünyesine yeni özellikler getirmeye devam ediyor.

Instagram‘da olduğu üzere, takip ettiklerinizin gönderilerini görebileceğiniz bir anasayfa ve ilginizi çekebilecek gönderilerin düştüğü bir arayüz TikTok’ta da mevcut. Artık ise şirket, ”Sizin İçin” akışı için daha düzgün bir algoritma ile karşınıza daha çok ilginizi çekecek görüntülerin düşeceği bir sistem getiriyor.

TikTok yeni ”Sizin İçin” algoritması

TikTok, bugün yeni bir özellik duyurdu. Bu özellik ”Sizin İçin” (For You) kısmı için daha gelişmiş bir özellik sağlayacak. Bu gönderi akışı, size beğenebileceğiniz gönderileri sunuyor. Ama bazen hiç ilginizi çekmeyecek ve ilgi alanınıza girmeyen görüntüler bu akışta yer alıyor. Gelen yeni algoritma sistemi ile çok daha başarılı bir filtreleme yapılacak.

Daima tekrarlanan görüntü konseptleri bazen can sıkabiliyor. Muhakkak mevzularda çok fazla tıpkı görüntü olduğundan, kullanıcı arayüzleri çeşitlenmek yerine tekrara düşüyor. Şirket, buna bir son vermeyi amaçlarken, tıpkı vakitte kullanıcılara görmek istemedikleri bahisleri seçme imkanı tanıyacak.

Facebook ve Instagram, Anoreksiya ve yeme bozukluğu üzere hastalıklara yol açtığından tabir vermek üzere Kongre’ye çağrılmıştı. Sıra kendisine gelmeden bu olaydan ders çıkaran TikTok, çok diyet ya da fitness, hüzünlü ve ayrılık temalı görüntülerin çok izlendiğini ve izleyiciler üzerinde makus tesirler bırakabileceğinden bahsetti.

TikTok, ”Sizin İçin” akışının kâfi çeşitliliğe sahip olmadığının ve daima birebir cins içerikleri görmenin faydalı olmayacağının farkına vardı. Artık şirket, bu tekrara düşmenin önüne geçmek için tahlil teklifleri arıyor. Ayrıyeten kullanıcılara kendi akışlarını özelleştirme imkanı da tanıyacak.

Kullanıcılar, muhakkak söz ya da hashtag’leri engelleyip filtrelenen içerikleri görmeyecekler. Böylelikle, sevmediğiniz gönderide işaretleyebildiğiniz “İlgilenmiyorum” seçeneğine bir araç daha eklenmiş olacak.

Sizler TikTok’un duyurduğu bu filtreleme özelliği ve üzerinde çalışılan algoritma sistemi hakkında neler düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlarda bizimle paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu