Sosyal Medya

TikTok Live Studio’ya OBS engeli! İşte ayrıntılar

TikTok, geçtiğimiz haftalarda Live Studio için geliştirdiği Windows yazılımını kullanıcılara sundu. TikTok’un OBS projesinde yer alan kodları kullandığı ve lisans ihlali yapıldığı argüman edildi.

GNU GPLv2 lisansı ile geliştirilen OBS’ye ilişkin kodlar farklı projelerde kullanılabiliyor. Lakin GNU GPLv2 kurallarına nazaran, geliştirilen yazılımın kaynak kodlarının paylaşılması gerekiyor.

TikTok, OBS Studio’ya ilişkin kaynak kodları kullandı tezi

Dünyada yayıncıların en çok tercih ettiği yazılımlardan biri olan açık kaynak kodlu OBS Studio, yeni bir sav ile gündeme geldi. Birinci olarak HunterAP isimli Twitter kullanıcısı tarafından yayınlanan ekran imajları, TikTok Live Studio yazılımında OBS’ye ilişkin kodların yer aldığını gözler önüne serdi.

Husus hakkında açıklama yapan OBS iş geliştirme müdürü Ben Torell, TikTok’un Live Studio yazılımına ilişkin kodları paylaşması gerektiğini belirtti. Şirketin GPL lisansını ihlal ettiğinin altını çizen Torell, Live Studio yazılımında OBS haricinde farklı yazılımlara ilişkin kaynak kodların da yer aldığını açıkladı.

TikTok, şimdi bu argümanlara cevap vermedi. Torell, OBS projesinin GPL ihlallerine “iyi niyetle” cevap verildiğini ve lisansa uyduğu sürece TikTok ile çalışmaktan memnunluk duyacağını vurguladı.

Savların gerçek olması durumunda, TikTok’un geliştirdiği yazılıma ilişkin kaynak kodları paylaşması gerekiyor. OBS Studio yetkilileri, TikTok’tan mevzu hakkında açıklama beklediklerini belirtiyor.

Siz bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlar kısmında belirtebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu