Sosyal Medya

Meta, yeni bir soruşturmayla karşı karşıya

Dünyanın en büyük toplumsal medya şirketi Meta, hiç kuşkusuz metaverse cihanı üzerinde en çok çalışmalar yapan şirketlerden birisi oldu. Şirket, bu gaye doğrultusunda sanal gerçeklik gözlüklerine önemli ölçüde yatırımlar yapmıştı. Facebook ismiyle kurulduğu günden bu yana birçok sefer inceleme başlatılan alınan şirket, bu yatırımları sırasında izlediği siyaset nedeniyle tekrar soruşturmanın eşiğinde.

Meta, Within’i 400 milyon dolara satın almıştı

Meta, Oculus platformu için popüler sanal gerçeklik antrenman uygulaması Supernatural’ın geliştiricisi olan Within‘i 400 milyon dolara satın almıştı. Lakin bu satın alma işlemi Federal Ticaret Komisyonu(FTC)‘nin radarına takıldı. Kurula nazaran Meta’nın bu atılımı ‘alana hükmetmek ve rekabeti ortadan kaldırmak için yapılmış bir atılım‘ olarak görülüyor.

Within, Meta’nın satın aldığı birinci sanal gerçeklik uygulama geliştiricisi değil. Fakat bu alanda birinci kere böylesine büyük bir mutabakat sağlanıyor. FTC,nin bu alanda soruşturması sürüyor. Söylentilere nazaran Meta’nın komiteye itiraz edecek. Soruşturmalara aşina olan Meta şirketi, savunmasını hazırlıyor.

Meta, daha evvel de Federal Ticaret Kurulu ile karşı karşıya geldi. Şu an en büyük platformlarından birisi olan Instagram‘ın satın alınmasıyla ilgili olarak FTC soruşturma başlatmıştı. Komite, şirkete karşı antitröst suçlamasında bulunmuştu. Meta CEO’su Mark Zuckerberg’in o devirde söylediği ‘Satın almak rekabet etmekten daha iyidir’ kelamı çok konuşulmuştu. Şirketin hali hazırda Giphy‘yi satın almasından ötürü soruşturması sürüyor.

Sizce Meta suçlamaları hak ediyor mu? Metaverse kozmosu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen görüşlerinizi bizimle paylaşınız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu