BilimTeknoloji

Tesla Model S, deneysel batarya ile tek şarjda 1210 km yol kat etti

Elektrikli araba pazarında menzil yarışı sürüyor. Halihazırda Lucid Air, EPA onaylı 837 kilometre menziliyle bu alanda ipi göğüsleyen isim. Mercedes de kısa mühlet evvel 1000 km menzile sahip Vision EQXX‘i tanıttı fakat kendisi şimdi bir konsept.

Haberimize bahis olan Tesla Model S ise, gövdesine entegre edilen deneysel batarya ile tam 1210 kilometre menzile ulaştırılmış. Üstelik bu menzil gerçek dünya şartlarında elde edilmiş.

Michigan merkezli ONE (Our Next Energy), Gemini ismini verdikleri bataryanın entegre edildiği Model S ile halka açık yollarda ortalama 88.5 km/s süratte seyahat ederek bu menzili elde etmiş. Grup Model S’in menzilini ayrıyeten ülkü şartların sağlandığı dyno testinde de ölçmüş ve tıpkı ortalama süratte yapılan testte tam 1419 kilometre menzile ulaşılmış.

Gemini ismi verilen batarya, “dünyanın birinci menzili uzatılmış çift kimyalı bataryası” olarak anılıyor. Yüksek güç yoğunluğuna sahip kobalt-nikel hücrelerin de dahil olduğu farklı hücrelerin kullanıldığı deneysel batarya, 203.7 kWsa kapasiteye ve 416 Wh/L güç yoğunluğuna sahip.

Karşılaştırmak gerekirse, test edilen Tesla Model S Long Range Plus’ın kendisinde 652 km menzil sağlayan 103.9 kWsa’lik batarya bulunuyor. ONE’ın entegre ettiği prototip bataryanın bu yepyeni batarya ile birebir boyutta olduğu belirtiliyor. Bu da şirketin Tesla bataryasının güç yoğunluğunu neredeyse ikiye katladığı manasına geliyor.

Bataryanın üretim versiyonu için tasarlanan hücreler hala geliştirme basamağında. Şirket, Gemini bataryayı 2023’ten sonra üretime sokmayı planlıyor. 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu