Bilim

James Webb Uzay Teleskobu Nihayet Fırlatılıyor: Fırlatmayı Canlı İzleyin!

20 yılı aşkın br müddettir yörüngede misyon yapan Hubble Uzay Teleskobu, nihayet emeklilik günlerine kavuşacak üzere görünüyor. Yerini alacak olan James Webb Uzay Teleskobu, şayet bir aksilik olmazsa, bugün Türkiye saati ile 15.20’de uzay seyahatine başlayacak.

Tekraren yaşanan ertelemeler, James Webb Uzay Teleskobu’nun fırlatılmasını planlanandan çok daha öteye attı. Birinci planlanan fırlatma tarihi 2007 idi. Fakat bu tarihi daha sonra evvel 2016’ya, sonra da 2019’a ertelendi. 2007’den 2016’ya kadar yapılan büyük ertelemenin nedeni, 2005 yılında yapılan büyük tasarım değişikliği olmuştu.

Proje birinci olarak 1996 yılında Yeni Jenerasyon Uzay Teleskobu ismiyle başlamıştı ve o vakitten bu vakte hayli şiddetli bir seyahat geçirdi. Lakin görülen o ki artık her şey hazır ve fırlatılmasına çok az bir vakit kaldı.

Fransız Guyanası’ndaki Kourou Uzay Üssü‘nden yapılacak olan fırlatma sonrasında, James Webb Uzay Teleskobu’nun yörüngeye ulaşması 1 ay sürecek. Bu 1 ay sonrasında teleskop, cihanın uzak köşelerine kadar müşahede yapmak, uzak gezegenlerin atmosferlerini incelemek ve ömür belirtileri aramak üzere vazifeler üstlenecek. NASA’dan Bill Nelson ise, James Webb Uzay Teleskobu’nun Cihan içindeki yerimizi daha yeterli anlamamızı sağlayacağını söylüyor.

James Webb’in Fırlatılmasını Canlı İzleyin

Bugün, Türkiye saati ile 15.20’de gerçekleşmesi beklenen fırlatma, şayet hava şartları müsaade verirse ve teknik bir sorun yaşanmazsa, NASA tarafından canlı olarak yayınlanacak. Çabucak aşağıdaki görüntüde, merakla beklenen fırlatmayı canlı olarak izleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu