Bilim

James Webb teleskobu 10 yıl yörüngede kalacak!

James Webb Teleskobu, NASA‘ya nazaran Noel Günü’nde yakıt tasarruflu bir fırlatma sayesinde 10 yıldan fazla mühlet yörüngede kalacak. Teleskop, Arianespace Ariane 5 ile taşınmıştı. İki kısa yol ortası düzeltmesine karşın, fırlatılması başlangıçta beklenenden daha az itici gaz kullandı.

ABD uzay ajansı, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, bunun 10 milyar dolarlık gözlemevinin 10 yıllık bilim ömründen değerli ölçüde daha fazla yörüngede bilim operasyonlarına müsaade vereceğini aktardı. Birinci yol ortası düzeltmesi, teleskobun suratını saatte 45 mil artıran, fırlatma sonrası 65 dakikalık küçük bir yakıt oldu. 27 Aralık’taki daha küçük bir ek olan 6,3 mil ekledi.

James Webb teleskobu milyon millik bir seyahatte

Ek takviye, JWST‘nin güneş güç dizisinin, Ariane 5‘ten ayrıldıktan bir buçuk ve fırlatmadan 29 dakika sonra açılmasına imkan sağladı. Dizi, gözlemevi makul bir irtifaya ulaştığında ya da fırlatmadan 33 dakika sonra, hangisi daha evvel gelirse otomatik olarak konuşlandırılacak biçimde kodlandı.

NASA‘nın istasyon tutma hareketleri olarak belirttiği şey için ek yakıt kullanılıyor. Bunlar ikinci Lagrance noktası yahut L2 olarak bilinen bir alanda Webb‘in yörüngesini Dünya’nın uzak tarafındaki gayesine ulaştığında ayarlamak için küçük itici patlamalar olarak biliniyor. Bunun milyon millik bir seyahat ve yaklaşık altı ay sürmesi beklentiler dahilinde yer alıyor.

Teleskop oraya vardığında, yaklaşık 13,7 milyar ışık yılı uzaklıktaki galaksinin en uzak ve en eski erişim noktalarının filtrelenmemiş imajlarını Dünya’ya geri göndermeye başlıyor. Bu da, 1990 yılında Discovery uzay mekiği ile fırlatılan Hubble teleskobundan ileriye hakikat bir kuantum sıçraması olarak kayda geçti.

Sizler James Webb teleskobu hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlar kısmından belirtmeyi unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu