Sosyal Medya

Twitter, Wordle spoiler’ı verenlere acımayacak!

Beş harfli bir kelimeyi iddia etmek için altı bahtınızın olduğu günlük söz oyunu Wordle, sonuçları gösteren sarı, gri ve yeşil kareleri paylaşan beşerlerle Twitter’da fırtınalar estirdi. Fakat günün bulmacasını çözen birtakım oyuncular, sonuçlarını Twitter’da paylaşarak pek çok oyuncuyu rahatsız etmeye başladı.

Wordle, oyundaki günlük yanıtın herkes için birebir olması ve günün sözünü kestirim etmenin sizin için ne kadar kolay yahut güç olduğunu insanlara bildirmesiyle popülerliğini günden güne artırdı. Lakin Twitter, Wordle ile ilgili spoiler paylaşımları yapan kimi hesapları banlamaya başladı.

Twitter, Wordle spoiler’ı veren botu engelledi

@wordlinator isimli bot hesap, insanların Wordle paylaşımlarına sonraki günkü maç için spoiler içeren iletilerle yanıt verdi. Botun yaratıcısının kimliği şimdi belirlenmemiş olsa da, Twitter biyografisinde “Wordle palavrasını sona erdirmek için gelecekten gönderildim.” yazıyor. Bot, insanların tweetlerine spoiler vermekle kalmadı, birebir vakitte “Hayatına devam et”, “Övünmeyi bırak”, “Bu seni akıllı göstermez” üzere kaba bildiriler da içeriyordu.

Twitter, hesabı banlamak için bir neden belirtmemiş olsa da, Otomasyon Kuralları sayfası, istenmeyen iletiler gönderen kullanıcıları rahatsız etmeye karşı uyarır. Oyunun beş harfli bir kelimeyi iddia etmekle ilgili olduğu göz önüne alındığında, sonraki günün sözünü ortaya çıkarmak anlaşılır bir halde rahatsız edici görünüyor.

Geçtiğimiz günden bu yana hesap artık görüntülenemiyor ve sayfa Twitter kurallarını ihlal ettiği için askıya alındığını söylüyor. 2020 tarihli bir blog gönderisine nazaran Twitter’da botlara müsaade verilirken, ‘kamuya açık sohbeti baltalayan ve bozan’ davranışlar yasaktır.

Bu ayın başlarında Robert Reichel, Wordle’ın hangi kelimeyi seçeceğini bulmak için bilakis mühendislikte başarılı oldu. Yalnızca bu değil, birebir vakitte sonraki günün kelamının ne olacağını görmek için algoritmayı da kullandı. Ama ne yazık ki birileri çalışmalarını Twitter’da spoiler yaymak için kullanıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu