İnternet

“Tek bir siber güvenlik uzmanına karşı, Çin’in 50 hacker’ı var”

FBI yöneticisi Christopher Wray, geçen hafta bir kongre komitesine verdiği demeçte, Çin’in FBI’ın siber merkezli casuslarının her biri için 50 bilgisayar korsanına sahip olduğunu söyledi.

Meclis Ödenekler Komitesi’nin Ticaret, Adalet, Bilim ve İlgili Ajanslar alt komitesinde konuşan yönetici Christopher Wray, ofisin karşı koymaya çalıştığı tehditleri ana çizgileriyle belirterek bütçe talebini haklı çıkarmaya çalıştı.

Wray, “Küresel harika güç siber olduğu için, Çin hükümetinin çok istikametli palavra söyleme, hile yapma ve çalma ile bizi aşma stratejisinin değerli bir parçası” dedi ve devam etti: “Çin siber tehdidinin ölçeği eşsiz. Öteki tüm büyük ulusların toplamından daha büyük bir bilgisayar korsanlığı programına sahipler ve büyük yahut küçük tüm öteki ulusların toplamından daha fazla ferdî ve kurumsal bilgimizi çaldılar.

Size neyle karşı karşıya olduğumuza dair bir fikir vermek için: FBI’ın siber casuslarının ve istihbarat analistlerinin her biri sırf Çin tehdidine odaklansaydı – Çin’den öteki hiçbir şeye bakmadan – Çinli bilgisayar korsanlarının sayısı tekrar de FBI siber işçisinden en az 50’ye 1 oranında daha fazla olurdu.

Wray, FBI tarafından bulunan fidye yazılımı ve gibisi makûs hedefli yazılımların sayısını da vurgulayarak Çin tehdidinin birçok kişinin düşündüğünden çok büyük olduğunu belirtti ve gayret etmeleri gereken tek tehdidin Çin olmadığını da hatırlattı. İran ve Kuzey Kore’yi de açıklamasına ekleyen Wray, bu ulusların gayretlerinin “ulus devlet tehdidinin nerede bittiğini ve siber kabahat tehdidinin nerede başladığını ayırt etmenin giderek daha zorlaştığı” manasına geldiğini söyledi.

FBI, bu kümelerin üstlendiğini tez ettiği hücumların amacında sıradan Amerikalıların her gün güvendiği kritik altyapı ve hizmetler olduğunu söylüyor. Hastaneler, okullar, 911 davet merkezleri üzere…

Wray, kelamlarını şöyle sürdürdü: “FBI’ın ülkenin her yerinde irili ufaklı topluluklarda buna misal yıkıcı ataklara ait soruşturmaları var. Bu nedenle, bu yılki bütçe talebimizde 192 siber konuma ve 63 milyon doların biraz üzerine muhtaçlığımız olduğunu göreceksiniz.

Wray, bu bütçeyi “ortak sıralı operasyonlar ve özel kesimle süratli bilgi paylaşımı yoluyla düşmanlara karşı çabayı üstlenerek FBI’ın dünyanın önde gelen siber soruşturma kurumu olarak kalmasını sağlamaya” ayırma kelamı verdi. Yönetici, artan bilgi güvenlik kaynakları taleplerinin, FBI’ın yasadışı uyuşturucular için çevrimiçi pazarları hedeflemesine yardımcı olacağını da kelamlarına ekledi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu