İnternet

Meta, siber casusluk için 50 binden fazla kullanıcının gaye alındığını açıkladı

Facebook, Instagram ve WhatsApp’ın çatı şirketi Meta, yaptığı bir açıklamayla 100’den fazla ülkede gazeteciler, insan hakları aktivistleri ve siyasetçiler üzere tanınan isimleri toplumsal medyada gözetleyen ve haklarında bilgi toplayan, onlara makus emelli kontaklar gönderen yedi şirketi ve bu şirketle bağlı hesapları yasakladığını duyurdu.

‘Denetimler artarak devam edecek’

Meta yayınladığı bir raporda, nezaret şirketlerinin birkaç yıl içinde 100’den fazla ülkede 50.000’den fazla kişiyi maksat aldığını söyleyerek potansiyel olarak nezaret altında olduğuna inandığı kullanıcıları uyardığını belirtti. Ayrıyeten şirket, elde ettiği bulguları güvenlik araştırmacıları ve öbür toplumsal medya şirketleriyle paylaştığını açıkladı.

Meta, şirketlerin isimlerini vererek bu şirketleri ve şirketlerle kontaklı hesapları, platformlarından yasakladıklarını ve haklarında dava açtıklarını belirtti. İsrail‘den Cobwebs Technologies, Cognyte, Black Cube ve Bluehawk CI, Hindistan ve Kuzey Makedonya‘dan BellTroX ve Cytrox şirketleriyle bir arada Çin‘den bilinmeyen bir kuruluş bu yasaklı kümesi oluşturuyorlar.

Şirketin raporunda: “Uygulamalarımızı berbata kullanan herkese karşı soruşturmaya ve yaptırım uygulamaya devam edeceğiz fakat bu siber paralı askerler birçok platformda bulunuyor. Ayrıyeten bu bireyler hem devletler hem de özel şirketler tarafından kullanılıyor. Maksatları için internet üzerinden gözetlendiklerini bilmek birçok vakit imkansızdır.” tabirleri yer alıyor.

Şirket, her ne kadar kontrollerini ve yaptırımlarını artıracağını söylese de en tesirli tahlil olarak global olarak dalda iş birliği yapılması gerektiğini vurguluyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu