Donanım

Taşınabilir Uygulamalar Artık Her Zamankinden Daha Büyük Değer Taşıyor

Pandemi, tüm dünyada tüketici davranışları üzerinde kıymetli bir tesir bıraktı. Bu devir, dijital dönüşümü hızlandırdı ve çevrimiçi alışverişte büyük bir artışa yol açtı. 2020 yılında pandemi devri ve Ramazan üzere alışverişin genel olarak arttığı vakitlerde Türkiye’de toplam taşınabilir uygulama yükleme sayısı %91 artış gösterdi.

AppsFlyer’ın 2021 yılı E-Ticaret Durum Raporu’na nazaran Türkiye, iOS platformu uygulama yüklemelerinde birinci on beş ülke ortasında yer alıyor. 2020 yılının son ayına kıyasla Mayıs 2021’de iOS platformunda yapılan indirmelerdeki %360’lık artış, bu platformdaki büyümeyi vurgulayan bir etken olarak öne çıkıyor. 2021’de toplumsal ara kısıtlamaları kaldırılmış ve beşerler pandemi ile yaşamaya ahenk sağlamış olsa da alışveriş kavramının bir daha asla eskisi üzere olmayacağı çok açık. Alışveriş artık dijitalleşme sürecini tamamladı ve tüketiciler taşınabilir alışverişi klasik alışverişe tercih etme eğilimi gösteriyor.

Covid-19 ve varyantlarının taşınabilir ticarete tesiri

Tüketiciler, Covid-19’un başlangıcından bu yana kıymetli bir büyüme gösteren taşınabilir ticarete süratle adapte oldu. Türkiye’de Ramazan, pandeminin birinci dalgasına denk geldi ve fizikî mağazalara gidemeyen tüketiciler süratle taşınabilir alışverişe yöneldi. Bu davranış değişikliği yıl boyunca devam etti ve 2021’deki Ramazan ayında da benzeri bir eğilim gözlendi. Ramazan, uygulama indirmelerinde art geriye ikinci yılda %169’luk bir artışa neden oldu.

Ramazan ayı dışında Black Friday üzere alışveriş devirlerinin de taşınabilir ticaret faaliyetleri üzerinde büyük tesiri var. Örneğin, Black Friday’e kadar olan devirde organik olmayan indirmeler %128 arttı. Türkiye’deki taşınabilir pazarlamacıların, alışverişin ağır olduğu devirlerde pazarlama faaliyetlerini arttırması genel olarak organik olmayan yüklemelerde ani artışlara neden oldu ve taşınabilir uygulamaların yüksek getiri kazandırmasını sağladı.

Sayıların da gösterdiği üzere, pazarlama planlarının bir kesimi olarak mobili göz gerisi eden perakendeciler büyük pazar fırsatlarını kaçırıyor. Perakendeciler, tüketiciler hangi alışveriş usulüne sahip olurlarsa olsunlar onları harcamaya teşvik etmek için kullanıcı tecrübesini optimize etme imkanı sunan kanallara yatırım yapmalıdır. Garanti BBVA ve Mastercard tarafından ortaklaşa yapılan bir araştırmaya nazaran, Türkiye’de kredi kartı harcamaları 2021’de geçen yıla nazaran %49 arttı. Bu artış, taşınabilir alışveriş uygulamalarının muvaffakiyetinin direkt bir sonucu olarak öne çıkıyor. Taşınabilir ticaret, artık en çok kullanılan alışveriş usulü haline geliyor ve perakende markalarının dijital dönüşümlerini bir an evvel tamamlamaları ve taşınabilir ticaretin bir kesimi olmaları gerekiyor.

Türkiye’de yine pazarlama pandemi öncesine kadar 5 kat arttı

iOS 14 güncellemesi, taşınabilir ticaret için 2021 yılındaki en büyük değişiklik olarak öne çıktı. Bu güncelleme, Uygulama Takibi Şeffaflığını (ATT) zarurî kıldı. ATT, tüketicilerin artık bilgilerini toplayan ve etkinliklerini izleyen uygulamalara bu tarafta müsaade vermesi gerektiği manasına geliyor ve pazarlamacılar için değerli bir zorluk teşkil ediyor.

IDFA’nın (Apple’ın Reklamverenler için Tanımlayıcısı) kıymet kaybetmesi nedeniyle iOS 14’ün yine pazarlamaya getirdiği tüm zorluklara karşın, pazarlamacılar eforlarını hızlandırdı. Sonuç olarak, 2021’in ikinci çeyreğinde yine pazarlama, Türkiye’de pandemi öncesine nazaran 5 kat arttı. Ramazan yaklaştığında ise tekrar pazarlama %88 arttı.

E-ticaret uygulaması pazarlamacıları, Apple’ın App Tracking Transparency (Uygulama Takibi Şeffaflığı, ATT) çerçevesinin ve SKAdNetwork’ün bilhassa tekrar pazarlama dönüşümlerinde doğurduğu zahmetleri hissediyor. Pazarlamacıların, ATT iştirak oranlarını azami düzeye yükseltmek ve iOS yine pazarlama kitlesi boyutlarını artırmak için ATT isteminin ne vakit ve nasıl gösterileceğini değerlemeli ve tekrar pazarlama Kasım ve Aralık aylarında en yüksek aktifliğine ulaşmaya yaklaşırken genel kullanıcı tecrübesini optimize etmeleri gerekiyor.

Türkiye, e-ticaret uygulamaları ortasında geçen yıla nazaran %204 artışla en süratli büyüyen iOS pazarı olarak dikkat çekiyor. Türkiye şu anda e-ticaret için en büyük pazarlardan biri. Perakendeciler için 2022 yılında e-ticarette başarılı olmanın anahtarı, taşınabilir uygulamalarında yenilikçi adımlar atarak ve yeni data elde prosedürlerinden faydalanarak kullanıcı tecrübelerini güzelleştirmeden geçiyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu