Donanım

AMD, dünyanın en süratli oyun işlemcisi Ryzen 7 5800X 3D’yi tanıttı!

AMD nihayet 3D V-Cache teknolojisini kullanan birinci işlemcisi Ryzen 7 5800X 3D’yi CES 2022 fuarında tanıttı. Bu yeni teknoloji, Computex 2021’de duyurulduğundan beri hayranları büyük bir sabırsızlıkla çıkacağı günü bekliyordu.

Olağan pek çok kişi Ryzen 9 serisinde değil de 7 ailesiyle birlikte uzunluk göstermesine epeyce şaşırdı. Ama bunun sebebi, Ryzen 7 modelleri tıpkı mimariyi kullanıyor olmasına karşın oyun performansına bakıldığında Ryzen 9’ları geride bırakıyor. Ancak bu işlemci bu teknolojiden çok daha fazlasını sunuyor.

Ryzen 7 5800X 3D özellikleri

Ryzen 7 5800X 3D çipi, AMD’nin tezine nazaran artık dünyanın en süratli oyun işlemcisi unvanını elinde tutuyor. Ryzen 9 5900X’e kıyasla Ryzen 5800X 3D’nin 1080p’de oyunlarda yüzde 15’e kadar daha yüksek performans sunabileceği belirtiliyor. Doğal bu fark daha yüksek çözünürlüklerde küçülecektir. Ancak şirketin 2020’de piyasaya sürülen bir işlemcide böylesine bir performans artışı kazanması beğenileri topladı.

AMD, Ryzen 7 5800X 3D’yi neredeyse birebir özelliklerle piyasaya sürüyor diyebiliriz. Sekiz Zen 3 çekirdeği ve 16 threadden oluşan işlemci 32MB L3 önbellek ile geliyor. 3.4 GHz suratında çalışan çip, boost anında 4.5 GHz’ye kadar çıkabiliyor. Ama asıl olay 3D V-Önbelleğinde gizleniyor. Bu teknoloji, AMD’nin işlemciye ek 64MB önbellek eklemesini sağlıyor.

AMD, piyasaya sürüldüğünde en uygun oyun CPU’su olarak isimlendirdiği bu işlemcinin Intel’in Core i9-12900K’sına karşı kıyaslamalarını sergiledi Birçok oyunda baş başa performans sunan ikiliyi görünce, şirketin ne kadar yol kat ettiği daha uygun anlaşılıyor. Ancak ortak kanaate nazaran hakikaten başarılı olmak istiyorsa, fiyatlandırma konusunda Intel’in daha altında kalması koşul.

Alışılmış tüm bu test sonuçları AMD tarafından paylaşılıyor. Bu sebeple gerçek bir kanaate varmadan evvel 3. bireylerin farklı oyunlarda, şartlarda ve aygıtlarda bu testleri gerçekleştirmesini beklemek daha uygun olacaktır. Lakin bu yeni 3D V-Cache teknolojisi beraberinde büyük bir umut da getirdi.

Ryzen 7 5800X 3D yeni bir işlemci olmasına karşın içerisindeki teknoloji sebebiyle yeni bir platform için tasarlanmıyor. Hasebiyle 400 serisi yahut 500 serisi yonga setine sahip AM4 anakartlarla meselesiz bir formda çalışacaktır. Olağan sürat aşırtma yapmayı planlıyorsanız Ryzen 7 5800X ile tıpkı güç tüketimi olan 105W’lık kıymeti görmeye hazır olmalısınız.

AMD, işlemcinin ilkbaharda piyasaya sürüleceğini söylüyor. Fakat kesin bir tarih, gün yahut ay bilgisi verilmedi. Ayrıyeten fiyatlandırması da şimdi belirli değil. Bu sebeple pek çok kişi Ryzen 7 5800X’den daha değerli olacağını düşünüyor. Lakin Ryzen 9 5900X’ün altında kalacaktır.

Siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu