Oyun

Sony’den, Microsoft’un Activision Blizzard atağı sonrası birinci açıklama!

Bildiğiniz üzere geçtiğimiz günlerde Microsoft, oyun ve cümbüş dalı tarihinin en büyük mutabakatlarından birine imza atmıştı. Ünlü Amerikan şirket, oyun dünyasının en büyük isimlerinden biri olan Actvision Blizzard için çabucak hemen 70 milyar dolarlık bir muahedeye imza atarak firmayı bünyesine katmıştı. Mutabakat sonrası bir müddettir sessizliğini koruyan Sony cephesinden birinci resmi açıklama en sonunda geldi.

Sony, Activision oyunları ile ilgili açıklama yaptı!

Microsoft’un Activision Blizzard üzere bir devi satın almasının yankıları hala sürüyor. Mutabakatın duyurulması sonrası oyun dünyasında adeta zelzele tesiri yaratan gelişme sonrasında, Sony payları yüzde 15’e varan düşüşler yaşamıştı.

Üstelik tüm bu süreç beraberinde birçok soru işaretini de getirmişti: Activision Blizzard’a ilişkin olan Hearthstone, Overwatch ve bilhassa Call of Duty üzere üretimlerin bundan sonra Sony PlayStation için çıkıp çıkmayacağı da merak konusu oldu. Hususla ilgili bir açıklama yayınlayan Xbox’un işvereni Phil Spencer, Sony PlayStatation oyuncularını bu oyunlardan koparmayacaklarını söylese de ortada şimdi kesin bir gelişme yok.

Hususla ilgili iki gündür sessizliğini koruyan Sony cephesinden küçük de olsa bir açıklama geldi. Sony yetkililerine ulaşan The Wall Street Journal editörü Yang Jie, Microsoft’un bu satın alım sonrası ne yapacağı ile ilgili iddialarını, ismi verilmeyen bir Sony yetkilisine sordu. Sony cephesinden gelen açıklama epey kısa olsa da bu üretimlerin PlayStation için çıkarılmaya devam etmesini istedikleri çok net.

İşte o açıklama:

“Microsoft’un kontrata dayalı mutabakatlara uymasını ve Activision Blizzard oyunlarının çok platformlu olmasını sağlamaya devam etmesini bekliyoruz.”

Elbette Microsoft’un mevcut durumda satışta olan oyunları geri çekmesi epeyce düşük bir ihtimal. Buna rağmen yeni devirde piyasaya sürülecek olan Activision Blizzard oyunlarının da Sony PlayStation için piyasaya sürülmesi beklenmiyor. Bilhassa Microsoft bünyesine geçen oyunların ortasında Crash Bandicoot üzere PlayStation ile özdeşleşmiş üretimler dahi varken ünlü şirketin ne yapacağı merak konusu.

Pekala sizler bu bahis hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizlerle yorumlar kısmında paylaşmayı ihmal etmeyiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu