Teknoloji

Sponsorlu reklamlar Metaverse’te de peşimizi bırakmayacak

İnternetin geleceği olarak tanımlanan Metaverse çılgınlığı tüm süratiyle devam ediyor. ABD’nin en büyük perakende zincirlerinden Walmart ve teknoloji Microsoft dahil alanında bölümü domine eden şirketlerin sanal kainata geçiş yapması, teknolojinin geleceği ismine değerli. Lakin internette karşılaştığımız can sıkıcı olaylar Metaverse’te de var olacak.

İngiltere merkezli Financial Times Gazetesi, Metaverse’e yatırım yapan öncü şirketlerden Meta’nın yeni planını ortaya çıkardı. FT’nin kamuya açık olmayan dokümanlardan ulaştığı bilgiye nazaran, ABD’li teknoloji devi sponsorlu reklamları sanal kozmosa taşımak istiyor. Şirketin bunun gerekli patent müracaatlarını yaptığı açığa çıktı.

Meta, Metaverse için ticaret odaklı sistem planlıyor

Financial Times’ın ortaya çıkardığı patent müracaatlarında, Meta’nın kullanıcıların sanal eserler satın alabilecekleri bir “sanal mağaza” fikri üzerinde çalıştığı gözler önüne serildi. Ayrıyeten müracaat belgelerinde üçüncü taraf markalar tarafından desteklenecek gerçek dünya öğelerinin satın alınabileceği de öğrenildi.

Bir öbür patent müracaatında ise Meta’nın, markaların sanal mağazadaki bir objenin görünümüne sponsor olmalarını sağlayacak bir sistem geliştirdiği ortaya çıktı. Paylaşılan bilgiye nazaran markalar sponsor olmak istedikleri sanal eser için ihale sürecinden geçecek.

Meta’nın Küresel Lideri Nick Clegg, bahisle alakalı Financial Times’a açıklama yaptı. Metaverse için ticaret odaklı bir iş modeli düşündüklerini belirten Clegg, “Açıkça söylemek gerekirse, reklamların burada değerli bir rolü olacak.” sözünü kullandı. Evvelce Facebook ismiyle faaliyet gösteren Meta, halihazırda da gelirlerinin kıymetli kısmını toplumsal medya uygulamalarındaki reklamlardan kazanıyor.

Business Insidera’a demeç veren bir Meta sözcüsü ise, “Patentlerimizin kapsamı yahut bunları dosyalama nedenlerimiz hakkında yorum yapamayız. Lakin patentlerimizin eserlerimizde ve hizmetlerimizde kullanılan teknolojileri kesinlikle kapsamadığını belirtmemiz kıymet taşıyor.” açıklamasını yaptı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu