Teknoloji

Apple’ın AR/VR başlığı için makûs haber geldi!

Apple’ın AR/VR tabanlı başlığı hakkında uzun müddettir söylenti dolaşıyor. Ünlü Apple analisti Ming-Chi Kuo’ya nazaran aygıt, biri M1 kadar güçlü olan çift işlemciyle gelecek. Ayrıyeten neredeyse bir Mac kadar performanslı olacak ve MacBook Pro’da kullanılan 96W adaptörden güç alacak.

Şu ana kadarki sızıntılarda 2022’de tanıtılacağı, 2023’te ise piyasaya sürüleceği sav edilen aygıt bu sefer can sıkıcı bir haberle gündeme geldi. Teknoloji devi, sanal ve artırılmış gerçeklik teknolojisini bir ortada barındıran başlığını bu yıl düzenleyeceği WWDC22 etkinliğinde resmen duyuracaktı. Fakat birtakım sıkıntılar nedeniyle duyurunun ertelendiği ortaya çıktı.

Apple’ın AR/VR başlığı için yeni tarih 2023

Bloomberg müellifi Mark Gurman, Apple’ın AR/VR tabanlı başlığına ait planlarına ulaştı. Bilgileri kamuoyuyla paylaşan Gurman, aygıtın 2023’e ertelendiği bilgisini aktardı. Mark Gurman’ın ismini açıklamak istemeyen kaynaklardan edindiği bilgiye nazaran erteleme kararı, aygıtın çok ısınma sıkıntısıyla müsabakasından ve bunun çabucak çözülememesinden kaynaklanıyor.

Üstelik Apple’ın yalnızca ısınma meselesiyle değil, tıpkı vakitte AR/VR başlığın kameralarında ve yazılımında da sorun yaşadığı belirtiliyor. Ayrıntıları tam olarak belirli olmayan sıkıntılar nedeniyle Apple, aygıtı WWDC22 etkinliğinde duyurmaya hazır hale getiremedi. Bu nedenle Mark Gurman, teknoloji devinin başlığı ertelediğini 2023’te tanıtacağını aktardı.

Apple’ın AR/VR başlığı, 2015’te piyasaya sürülen Apple Watch’tan sonra şirketin birinci büyük yeni eseri olacak. Sanal ve artırılmış gerçekliği harmanlayan başlık, şirketin büyümesine ve satışlarını devam ettirebilmesine yardımcı olabilecek düzeyde kıymetli bir aygıt olarak bedellendiriliyor.

Sanal gerçeklik başlığı hakkında bilinenler

Ming-Chi Kuo, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada başlığın 14 inç MacBook Pro ile tıpkı 96W Type-C güç adaptörü kullanacağını söyledi. Bunun yanı sıra aygıtın her biri TSMC tarafından üretilen biri 5nm, oburu 4nm olmak üzere iki farklı işlemciye sahip olacağını da yineledi.

Kuo’nun açıklamasına nazaran bu işlemcilerden bir tanesi, Apple’ın M1 çipiyle birebir performansta çalışacak. Öteki ise kulaklık üzerindeki sensörleri yönetmekten sorumlu olacak. Yeniden kaynağa nazaran Apple’ın VR/AR aygıtı süreç gücü açısından rakiplerine kıyasla çok daha performanslı olacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu