Sosyal Medya

Snapchat’ten ebeveynlerin tasalarını azaltacak özellik!

Snapchat, yıllardır dünya çapında epeyce fazla kullanılan vadeli fotoğraf paylaşma uygulamalarından biri. Getirdiği eğlenceli filtrelerle bir halde kullanıcılarını platformda tutmayı başarıyor. Ama her toplumsal medya uygulamasında olduğu üzere, Snapchat de genç kullanıcılar için tehlikeli olabiliyor.

Artık ise şirket, ebeveynlerin çocuklarının güvenliği hakkındaki duydukları kaygılarını azaltacak bir kısıtlama getiriyor. Bu sayede çocuğu Snapchat kullanan anne ve babalar, çocuklarının güvenliği konusunda daha rahat olacak. İşte genç kullanıcılar için gelecek Snapchat özelliği…

Genç Snapchat kullanıcılarına arkadaş önerisi kısıtlaması

Snapchat, yeni arkadaşlar ekleyebilmek için “Süratli Ekle” isimli bir kısma sahip. Tanıyor olabileceğiniz bireyleri bu özellik aracılığıyla ekleyebiliyorsunuz. Artık ise şirket, bu özelliği genç kullanıcıların güvenliği için tekrar gözden geçiriyor. Artık yetişkin yabancıların genç kullanıcıların hesaplarını “Hızlı Ekle” kısmında görme mümkünlüğü çok daha düşük olacak.

Kullanıcılar, muhakkak sayıda ortak arkadaşları olmadığı sürece, 13 ila 17 yaş aralığındaki kullanıcıları arkadaş ekleme kısmında göremeyecekler. Bu değişiklik, yetişkin yabancıların 13-17 yaşlarındaki çocuklarla irtibata geçmesini büsbütün engelleyecek olmasa da, riski büyük ölçüde düşürecek üzere gözüküyor.

Bir blog gönderisinde şirket, değişikliğin fentanil salgınıyla çaba ve uyuşturucu satıcılarının Snapchat’i berbata kullanmanın yeni yollarını bulmasını önlemeyi amaçladığını açıkladı. Şirket, son aylarda platformunda uyuşturucu satıcılarını ele alma biçimiyle ilgili incelemelerle karşı karşıya.

Snap ayrıyeten Salı günü, platformunda uyuşturucuyla ilgili içeriği proaktif olarak algılama yeteneğini geliştirdiğini açıkladı. Ayrıyeten uyuşturucuyla ilgili içeriğin yüzde 88‘inin artık AI ile proaktif olarak algılandığını da ekledi. Şirket, direkt kolluk kuvvetleriyle çalışan takımı oluşturdu ve kolluk kuvvetlerinin taleplerine cevap verme mühletini kıymetli ölçüde güzelleştirdiğini de belirtti.

Geçen sonbaharda bir Senato oturumunda, Snap’in Global Kamu Siyaseti Lider Yardımcısı Jennifer Stout, şirketin üzerinde çalıştığı bir öbür güvenlik özelliği hakkında bilgi verdi. Stout’un dediğine nazaran Snap, ebeveynlerin çocuklarının uygulamadaki etkinliklerini izlemesini kolaylaştıracak yeni ebeveyn kontrolü özellikleri üzerinde çalışıyor. Bu özelliklerin önümüzdeki aylarda sunulması bekleniyor.

Sizler Snapchat’in yaptığı bu kısıtlamalar ve üzerinde çalıştığı kontrol özellikleri hakkında neler düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlarda bizimle paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu