Mobil

Samsung, üretimini Çin’de yaptırdığı ucuz telefonların sayısını artıracak

Samsung akıllı telefonların birden fazla Vietnam ve Hindistan‘da üretiliyor, fakat şirketin Güney Kore ve Çin‘de de fabrikaları var. Görünüşe nazaran Güney Koreli dev, Çin’de daha ucuz akıllı telefonlar üretmeyi planlıyor.

Samsung tüm telefonlarını kendi bünyesinde üretiyordu ve bu durum ucuz modeller için de geçerli. Birkaç yıl evvel Samsung, bu aygıtlardan kimilerinin üretimini Çin’e taşımaya başladı. Galaxy A6s, Samsung’un birinci ODM (Original Design Manufacturer – Orjinal eser üreticisi -) akıllı telefonuydu. Güney Koreli bir şirket tarafından tasarlandı, lakin Çin’de üçüncü taraf bir şirket tarafından üretildi. Wingtech, Samsung’un bu ülkedeki ana kontratlı üreticisi pozisyonunda.

Tüketiciler için olumlu bir gelişme olabilir

Daha evvel Güney Koreli dev, 40 milyondan fazla ODM aygıt üretme amacı belirlemişti. Bu sayının şu anda 60-70 milyon adede yükseldiği bildiriliyor. Bu siparişler de kontratlı üreticiler Wingtech ve Hwachin ortasında paylaştırıldı. ODM modelleri, Samsung’un düşük maliyetli akıllı telefon modellerinden daha fazla kar elde etmesini sağlıyor. Şirketin aldığı bu kararın tüketicilere de fiyat bazında olumlu olarak yansıması bekleniyor.

Öte yandan Samsung’un Çin’in Tianjin ve Huizhou bölgelerinde kendi üretim tesisleri vardı. Bu tesisler, Samsung’un Çin’deki akıllı telefonlarına olan talep yıllar içinde %1’in altına düştüğü için kapatılmıştı. Şu anda Çin’de üretilen ODM telefonlar dünyanın her yerine gönderiliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu