Donanım

Intel Arc Alchemist tanıtım tarihi sızdırıldı

Geçtiğimiz aylarda ortaya çıkan sızıntılar ile gündeme gelen Intel, Arch Alchemist ekran kartı için sona yaklaştı. ExpReview isimli forumda yayınlanan sızıntılara nazaran, Intel Arch Alchemist ekran kartı modelleri 2022 yılında tanıtılacak.

Intel’in oyuncular için ekran kartı tasarladığı uzun müddettir konuşuluyor. Şimdi resmi bir açıklama yapılmasa da ortaya çıkan sızıntılar, şirketin yeni ekran kartını yakında tanıtacağını gösteriyor.

Intel, Nvidia RTX rakibi kartını tanıtacak: Arc Alchemist

Alchemist, Battlemage, Celestial ve Druid olmak üzere dört farklı model ile karşımıza çıkacak olan Intel, birinci modelini Mart 2022’de tanıtacak. Ekim ayında ortaya çıkan sızıntılarda şirketin Alchemist ekran kartını CES 2022’de tanıtacağı belirtildi. Lakin yaşanan aksaklıklar nedeniyle tanıtım tarihi ertelendi.

AMD FSR ve Nvidia DLSS’den gördüğümüz üzere, oyunlarda bu cins yükseltme teknolojileri hayati ehemmiyet taşıyor. Intel’in XeSS’inin piyasaya sürülen bir oyunda donanım kullanıma sunulmadan evvel çalışıyor olması beklentileri ziyadesiyle karşılıyor.

Intel, FSR ve DLSS teknolojilerine rakip olarak tanıttığı XeSS teknolojisinde yapay zeka takviyesi ile oyunculara 2 kat performans artışı sunmayı hedefliyor. Deep Learning tekniği ile geliştirilen yapay zeka, piksel detaylarını evvelce varsayım edecek.

Intel Xe HPG mimarisi ile tanıtılacak 512 EU, 384 EU ve 128 EU modelleri, epey argümanlı. Giriş düzeyi model olan 128 EU’da 6 GB VRAM kullanılacak. 96-bit bellek bilgi yolu ile piyasaya sürüleceği belirtilen modelin 75W TGP bedeline sahip olacağı biliniyor.

Nvidia GTX 1650 modeline rakip olacağı kestirim edilen Intel Alchemist 128 EU, 2.5GHz saat suratına ulaşabilecek. 128 EU modelinin dizüstü versiyonu ise 4 GB VRAM ile kullanıcılara sunulacak. 30W güç tüketimine sahip olacağı belirtilen ekran kartı, beklentileri ziyadesiyle karşılayacak.

Orta segment ekran kartı olarak nitelendirilen 384 EU modelinde ise 12 GB VRAM olacağı belirtiliyor. 192-bit bellek veriyolu ve 200W TGP bedelleriyle karşımıza çıkan model, RTX 3060 ve 3060 Ti modellerine rakip olacak.

Şirketin çıkaracağı birinci üst seviye ekran kartı olan 512 EU modeli, 16 GB VRAM ile tanıtılacak. 256-bit veriyolu ve 225W TGP bedellerine sahip olacağı bilinen model, Nvidia RTX 3070 ile 3070 Ti ortasında konumlandırılacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu