Mobil

iPhone 15 Pro’nun kamerası ile ilgili yeni sav

Kısa mühlet evvel dünyanın 3 trilyon dolarlık birinci şirketi unvanını alan Apple, yeni eserlerini kullanıcıların beğenisine sunmak için çalışmalarını sürdürüyor. Şu sıralar eylül ayında tanıtılması beklenen iPhone 14 serisi üzerine ağır mesai harcayan şirketin çalışmalarına dair birçok sav ve sızıntı ortaya atılmıştı.

Lakin son günlerde yaklaşan iPhone 14 serisinin bilakis, 2023 yılında tanıtılması beklenen iPhone 15 modelleri ile ilgili arkası arkasında raporlar gelmeye başladı. Hatta serinin Pro modelinin kamerası ile ilgili sevindiren tezler ortaya çıktı.

iPhone 15 Pro, periskop kamera ile gelecek

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz yıl, akıllı telefon dalında muteber sızıntıları ile bilinen Ming-Chi Kuo, Apple’ın bir sonraki serilerde periskop kamerası kullanmaya başlayacağına yönelik tezlerde bulunarak iPhone 14 Pro modelini işaret etmişti. Bu argümanlar, 2020 yılının başlarından itibaren ortaya çıkmaya başladı.

Bunun üzerine kısa müddet evvel bir öteki analist Jeff Pu, Kuo’nun tezlerinin kısmen gerçek olduğunu fakat periskop kamerasının iPhone 15 Pro’dan itibaren kullanılmaya başlanacağını söyledi. Pekala kelam konusu kameranın kullanımı ile kullanıcılar neleri deneyimleyebilecek?


iPhone 15 Pro’da kullanılması beklenen periskop sensörü

Halihazırda Galaxy S21 Ultra ve Huawei’nin P40 Pro+ üzere taşınabilir fotoğrafçılığa odak noktası haline getiren amiral gemisi modellerinde karşımıza çıkan periskop sensörü, 10x’e kadar optik yakınlaştırma yapabilme yeteneğine sahip. Bunun bilakis Apple’ın en güçlü modellerinden biri olarak kabul edilen iPhone 13 Pro ise sadece 3x’e kadar optik yakınlaştırma yapabiliyor.

Şayet Ming-Chi Kuo ve Jeff Pu üzere analistler tarafından ortaya atılan savlar doğruysa, 2023 yılından itibaren iPhone 15 Pro ve Pro Max modellerinde periskop sensörünü görmeye başlayacağız. Bu da aygıtların taşınabilir fotoğrafçılık konusunda sınıf atlamasına imkan sağlayacaktır.

Pekala siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? iPhone 15 Pro modellerinde periskop sensörünü görür müyüz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu