Donanım

RTX 3060 ekran kartına Çin’den rakip geldi

Ağır ambargolara karşın yerli firmaları ile yonga teknolojileri geliştirmeye son hız devam eden Çin meyvelerini toplamaya başladı. Xindong Technology tarafından geliştirilen Fenghua grafik kartları bu hafta resmiyete kavuştu. 

Fenghua 1 geliyor

Fenghua No. 1 büsbütün firmanın kendi imkânlarıyla geliştirilmiş ve Innosilicon tarafından dizayna dökülmüş. Teknoloji olarak ise Imagination Technologies’in PowerVR patentlerinin temel alındığı söz ediliyor. 

GDDR6X bellek barındıracak olan grafik ünitesi DirectX, Vulkan, OpenGL, OpenCL ve OpenGL ES dayanağı sunuyor. Android, Linux ve Windows işletim sistemleri ile de uyumlu çalışıyor. Yani katalog hayli geniş. Çoklu GPU işlemeye de uygun. Yani CrossFireX ve SLI gibisi bir sistem kullanıyor. Elbette bu sistemler hali hazırda çok desteklenmiyor bu bakımdan Fenghua nasıl bir takviye sunacak merak konusu. 

Fenghua 1 Type A ekran kartında tek yonga yer alırken 16GB’a kadar GDDR6 yahut GDDR6X bellek seçenekleri olacak. 5 TFLOPS performans sergileyebilen ekran kartı GeForce RTX 2060 ile rakip olmaya aday. 

Fenghua 1 Type B ise SLI usulündeki çift yonga dizaynında. 10 TFLOPS performansa ulaşabilen ekran kartında bellek 32GB kapasiteye kadar çıkabiliyor. RTX 3060 ile rakip olacağı kestirim edilen Type B daha çok sunucuları hedefliyor çünkü oyun tarafında artık çift yongaya takviye bulmak pek mümkün değil. Xindong Technology ekran kartlarını örneklemeye başlamış ve birinci etapta kurumsal müşteriler bulacağı iddia ediliyor. 
 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu