BilimTeknoloji

Qualcomm, yarı otonom araçlar üretmeyi kolaylaştıracak

Yarı iletken dalının büyük isimlerinden Qualcomm, yarı otonom sürüş teknolojilerini genişletmek ve araç üretimini kolaylaştırmak için yeni bir platform başlatıyor.

Araba üretiminde kolaylık sağlayacak

CES 2022 fuarında Snapdragon Ride Vision platformunu duyuran şirket, 4nm çipler ile Arriver yazılımını bir ortaya getiren yeni platformu ile araba üreticilerine ”açık, ölçeklenebilir ve modüler” bir yapı sunacak. Bununla birlikte üreticiler 2.seviye ve 3.seviye şoför takviyesini kolay bir halde araçlarda kullanabilecek.

8 MP geniş açılı kameralar kullanarak araçların, yol geometrisini, yayaları ve başka araçları algılamasına yardımcı olacak yeni platform, ayrıyeten şoför izleme ve park alanı kamera görüşü yetenekleri ile şoför takviyesini geliştirecek. Yeni platformun en değerli özelliği ise büsbütün özelleştirilebilir ve uzaktan güncellenebilir bir yapıda sunulması olacak.

Akıllı araba teknolojilerinde Intel ve Nvidia ile rekabet edecek Qualcomm, yeni platformunun 2024 yılına kadar hazır olmayacağını söylüyor. Snapdragon Ride Platformu’nun neredeyse tüm fiyat arağılına sahip araçlarda çalıştığını söyleyen şirket, yeni teknolojinin araçlara özelleştirme fırsatı sunmada büyük bir rol oynayacağını belirtiyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu