Donanım

PCI Express 6.0’ın özellikleri muhakkak oldu: Bant genişliği iki katına çıkıyor

PC bileşenleri ortasında büyük bir yere sahip PCIe standardı günümüzde 5.0 takviyesi ile hayli yüksek data transfer suratlarına ulaşabiliyor. 5.0 standardının duyurulmasından geçen 3 yılın sonunda PCIe 6.0’dan birinci resmi bilgiler gelmeye başladı.

Suratlar iki katına çıkıyor

Ortaya çıkan bilgilere nazaran PCIe 5.0’ın sahip olduğu 32 GT/s azamî bilgi suratını 64 GT/s oranına yükseltecek yeni standart, x16 şeritler üzerinden 256 GB/s çift istikametli bant genişliği sunacak. Bununla birlikte gecikme suratlarında da düşüş yaşanacak ve CRC ile daha fazla geliştirilen FEC tekniği, yüksek süratlerde kusur oranını düşürmek ve gecikme müddetlerini azaltmak için misyon yapacak.

Sahip olduğu yüksek bant genişliğinin yanı sıra geriye uyumluluk özelliğini de beraberinde getirecek yeni standart, birinci olarak Yüksek Performanslı Bilgi Süreç (HPC), Data Merkezi, Yapay Zeka ve Makine Tahsili (AI/ML) ve Objelerin İnterneti (IoT) üzere dallarda kullanılmaya başlanacak.

PCIe 5.0 standardının duyurulması ve yaygınlaşma sürecini düşünürsek yeni teknolojinin herkese yönelik birinci ticari tahlillerinin 3 ila 4 yıl sonra geleceğini söyleyebiliriz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu