Oyun

Oyunlara Ustalıkla Serpiştirilmiş Akılalmaz İnce Ayrıntılar

Daha evvel yalnızca Red Dead Redemption 2 özelinde bir içerik hazırlamış ve geliştiriciler yaptıkları işi sevdiğinde nasıl hoş sonuçlar çıkabildiğini sizlere göstermiştik. Bu bağlamda kelam konusu oyunda akılalmaz derecede ince detaylar bizi karşılamıştı.

Şimdiyse oyun aralığımızı genişleterek birden fazla oyuna serimizde yer veriyoruz. Bu bağlamda Mafia serisi ve GTA 4 üzere farklı oyunlar, kendi eşsiz atmosferlerini güçlendiren ayrıntılarıyla karşımıza çıkacak. Detaylarımıza geçmeden evvel, serinin devamında görmek istediğiniz oyunları belirtmeyi unutmayın.

Fazlaca sevilen Mafia 2’de tek yazıya sığdıramayacağımız kadar ayrıntı bulunuyor. Bunlardan biri de sürüş formumuza yapılan yorumların olması. 

1940 ve 1950’li yıllar ortasında geçen oyunda polisler sahiden vazifelerini yerine getiriyor:

Bu bağlamda trafik kazalarında müdahale ettiklerini, kavgaları ayırdıklarını ve o an etrafta olmasalar bile olay yerine çok geçmeden ulaştıklarını görebiliyoruz.

  • Ufak bir ayrıntı daha: Üstteki klipte kendi çetesinden birini yerde görünce yanına gelen başka bir çete üyesini de görebilirsiniz. Bu da birbirlerine ne kadar bağlı olduklarını gösteriyor. Gün içinde onlardan birini rahatsız ederseniz, tıpkı polis üzere hepsi üzerinize gelecektir.

Polis işini yapıyor dediğimiz için çok da şey etmeyin…

Zira tutuklanmak üzereyseniz rüşvet vererek kurtulabiliyorsunuz. Gerçi bu da gerçekçi bir ayrıntı, değil mi?

Eğer bir oyunda aracınızın kapıları iki yandan da açılamayacak durumdaysa, araçtan inmek istediğinizde karakter ışınlanır.

Fakat Sleeping Dogs’da durum bundan farklı. Çünkü ana karakterimiz, çıkış yolu bulamayınca fizik kanunlarını bükmek yerine ön camı kırarak dışarı çıkmayı tercih ediyor.

Mafia serisinden bahsetmişken birinci oyunun gerçekçi reaksiyonlarına yer vermemek olmaz.

Mafia 3’ün de gözden kaçırması kolay, epey acı, lakin bir o kadar da gerçekçi bir ayrıntısı var. 

Kişisel olarak üstüne fazla gidildiğini düşündüğüm, serinin 1968’de geçen bu oyununda bir siyahiyi canlandırıyoruz. Vakit aralığı da ırkçılığın epey kuvvetli olduğu bir periyoda denk geliyor ve gerek oyunu oynarken gerekse de öylesine açık dünyada takılırken bu ırkçılığa maruz kalıyoruz.

Üstteki klipte gördüğünüz üzere şayet beyazların ağır olduğu meydan üzere bir bölgedeyseniz, size laf atan beşerler görmeniz mümkün. Hatta polis de bunların ortasında. Acı fakat gerçek…

GTA 4’te istemeden de olsa aracını çaldığınız birinin kapıya tutunarak sürüklendiğini görmüşsünüzdür.

Fakat oyunun gerçekçi sistemini gözden kaçırmak epey kolay.

Detay içeriğimizi Red Dead Redemption 2 olmadan kapatmak istemedik. Daha evvelki yazımızda fabrikalardan dolayı suların kirlendiğini göstermiştik.

Fakat geliştiriciler bu noktada durmamış. Şayet kirlenmiş bir suda balık tutarsanız, tuttuğunuz balıklar atıklar yüzünden zehirlenmiş olarak size ulaşacak ve doğal olarak bunları yiyemeyeceksiniz.

[SPOILER] Listemizdeki son oyun ayrıntısında yeniden Red Dead Redemption 2’ye yer veriyoruz.

Red Dead Redemption 2 severlerin anında hatırlayacağı Braithwaite malikanesinin art taraflarında biraz gezerseniz, Gertrude Braithwaite’ın kapatıldığı kabine rastlamanız mümkün. Pekala kim bu kız?

Gertrude Braithwaite, konut sahibi Catherine Braithwaite’in kızlarından biriydi ve kuzeni Penelope’nin söylediğine nazaran akıl sıhhati sorunları olduğundan ötürü ailesi tarafından bu kabine kapatıldı. Penelope’ye yardım ettiğimiz bir vazifede kendisini Gertrude’un yanına getirebiliyoruz.

Bunun akabinde Gertrude kendisine hakaret ederken ilerleyen dakikalarda Penelope, Boston’a gittiğinde Gertrude için elinden geleni yapacağını söylüyor. [SPOILER] Fakat oyunun öyküsü bittikten sonra Gertrude’u ziyaret ettiğimizde Penelope’nin bu kelamını yerine getirmediğini görüyoruz.

Bu serinin devam etmesini istiyorsanız görmek istediğiniz oyunları yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz.

Klipler kendi çekimimizdir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu