Teknoloji

Oyun dalına damga vuracak 6 trend

Oyun kesimi yıllardır istikrarlı bir formda sürdürdüğü büyümesini pandemi devrinde daha da arttırdı. Büyüyen pazara pek çok yeni oyuncu katılırken haliyle rekabet de düzgünce ısındı. 2026 yılında 300 milyar dolara ulaşması beklenen oyun kesiminde yeni yılın trendlerine Excalibur ışık tutuyor. 

Oyun dünyasına damga vuracak 6 trend

Yediden yetmişe her bölümün ilgisini çeken oyun dünyası çeşitli yenilikler ve gelişmelerle büyümeye devam ediyor. Masa üstü yahut taşınabilir platform fark etmeksizin oyun dünyasının 2026 yılında 300 milyar dolar büyüklüğe ulaşması bekleniyor. 

Casper’ın performansa ve oyunculara odaklanan markası Excalibur yeni yılda oyun dünyasına damga vuracak 6 trendi şöyle sıraladı: 

1. En yeni oyunların en yeni oyuncu donanımlarıyla akıcı bir formda oynanabildiği düşünüldüğünde 2022 yılında oyun severlerin daha güzel teknolojiye sahip oyun bilgisayarlarına talebinin artacağı varsayım ediliyor.  

2. En âlâ oyuncu donanımları yanında oyuncu aksesuarları da farklı bir ehemmiyete sahip. Sıkıntısız bir oyun tecrübesi yaşamak isteyen oyun severlerin yüksek performans alabilecekleri özel olarak tasarlanmış kulaklıklar, mikrofonlar yahut monitörler üzere oyuncu aksesuarlarına olan gereksinimi gelecek yıl daha da ön planda olacak. Oyun bölümünün 2022’de büyümeye devam etmesiyle bilhassa oyuncu aksesuarlarının satışlarının da birebir oranda artması bekleniyor.

3. Geçmiş periyodun tanınan oyunlarının elden geçirilmiş versiyonları bilhassa pandemi devrinde ilaç üzere geldi ve oyunculardan ilgi gördü. Stüdyolar bir biri gerisine eski oyunların versiyonlarını çıkarıyor. Taleplerin artmasıyla 2022 yılı itibariyle daha fazla devam oyununun piyasaya sürülmesi bekleniyor.  

4. P2E olarak tanımlanan oyna ve kazan oyunları kripto para dünyasında değerli bir yer edindi. Her oyun kendi kripto parası ile alış veriş yapma imkânı veriyor. Yeni periyotta gerçek para kullanımının azalacağı ve oyun kripto paralarına ilginin artacağı söz ediliyor. 

5. Metaverse kavramının öne çıkması ile oyunlarda sanal gerçekliğe olan talep artıyor. Objelerin, sahnelerin ve öbür her şeyin gerçek üzere göründüğü, bilgisayar tarafından oluşturulan sanal ortamlarda oyun oynamanın zevkine varan oyun severler, VR oyunları tekrar tekrar bitirirken en sürükleyici oyun tecrübesini yaşadıklarını belirtiyorlar. 2022’de artan taleple dala daha fazla VR tabanlı oyunun çıkacağı ve teknolojik aygıtlarında bu kainata nazaran şekilleneceği öngörülüyor.
6. Son olarak eSpor bölümünün daha da tanınan olması bekleniyor. ESporun son yıllardaki yükselişinin oyuncuların bu çok oyunculu platformlardaki toplumsal etkileşiminden kaynaklandığı söylenebilir. Oyun sanayisinin bakış açısını büsbütün değiştiren eSpor sanayisinin 2022’de büyük bir artış göstermesi bekleniyor ve oyun severler şimdiden yeni senede yapılacak yenilikleri mercek altına almış durumda.
 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu