BilimTeknoloji

Omicron varyantı nedeniyle Hollanda kapanmaya gidiyor

Üzerinden neredeyse 2 yıl geçen ve bitmesini beklediğimiz koronavirüs pandemisi tam tersine kaygı vermeye devam ediyor. Afrika’dan yayılan Omicron varyantı tüm dünyayı tesiri altına alırken kapanma haberleri gelmeye başladı. 

Hollanda kapanıyor

Yüzde 70 daha süratli bulaştığı söz edilen ve mRNA aşılarını da aştığı belirtilen Omicron varyantı 100 ülkede görüldü. Olay sayıları yalnızca İngiltere’de 30 bine hakikat giderken ülkelerin varyantı tam olarak tespit edemediğini söyleyenler de mevcut. 

Bugüne kadar aşı olmayan vatandaşlar için ülkeler çeşitli kısıtlamalar uyguluyordu lakin birinci defa 2 yıl öncesine döndük ve aşıya karşın kapanma geri geldi. Hollanda bir müddet kısmi kapanma uygulama kararı aldı. 

Başbakan Mark Rutte çok süratli yayılan Omicron varyantı nedeniyle kaçınılmaz bir formda kapanmaya gitmek zorunda kaldıklarını belirtti. Bugün başlayan kısmi kapanmada gerekli olmayan mağazalar, barlar, spor salonları, berberler ve başka halka açık yerler kapalı kalacak.

Gerekmediği sürece vatandaşların meskenden çıkmaması istenirken kapanma boyunca konutlarda yalnızca iki konuk ağırlanabilecek. 24-26 Aralık tarihlerinde ise bu sayı 4 olacak. Okulların da 9 Ocak tarihine kadar kapalı kalacağı tabir ediliyor. Kapanmanın ise 14 Ocak tarihine kadar devam edeceği söz ediliyor. Esasen bir müddettir ülkede tarihi ve turistik yerlere girişler de kısıtlanmıştı. 
 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu