Bilim

Öğrenciler tarafından geliştirilen çılgın MoonArk projesi, NASA’yı alt etmek üzere

Öğrencilerden oluşan bir grup, Ay ile ilgili birincilerden birinde NASA’yı geçmek ve Ay’a NASA’dan evvel bir gezici yollamak üzere. Carnegie Mellon Üniversitesi öğrencilerinden oluşan takım, Iris keşif aracı ve MoonArk isimli ek bir heykel projesinin 4 Mayıs’ta fırlatılmasını amaçlıyor.

Öğrenci ve Iris vazifesinin başındaki isim olan Raewyn Duvall, yapılan bir basın açıklamasında “Yüzlerce öğrenci Iris için binlerce saat harcadı. Bu vazife için yıllarca çalıştık ve takvimde bir fırlatma tarihinin olması heyecan verici bir adım” diyerek ekledi: “Iris, öğrenciler tarafından yapılan küçük, hafif bir keşif aracının Ay’da başarılı olabileceğini kanıtlayarak Ay ve uzay araştırmalarını genişletecek.

Iris keşif aracı, Ay’a vardığında 60 saatlik misyonunu yüzeyi keşfederek ve fotoğrafları Dünya’ya geri göndererek geçirecek. Araç, Ay’daki birinci mürettebatsız Amerikan keşif aracı olarak Çin’in gönderdiği keşif araçlarına katılacak. Birebir vakitte öğrenciler tarafından geliştirilen birinci Ay keşif aracı ve bugüne kadarki en küçük ve en hafif Ay keşif aracı olacak.

Yapımı 10 yıl süren bir proje olan MoonArk, bir vakit kapsülü olarak Ay’a bırakılacak. Bu hafif heykel, Dünya’dan bir dizi fotoğraf, müzik, nano obje, şiir ve öbür yapıtları içeriyor. Bu heykelin kaybolması ve uzak bir gelecekte insanlık tarafından yine keşfedilmesi ümit ediliyor.

İki proje, Peregrine Ay’a iniş aracıyla Ay’a inmeden evvel, 4 Mayıs’ta fırlatılarak bir United Launch Alliance roketiyle gayesine ulaşacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu